Jakość wykonywanej pracy oraz bezpieczeństwo pracy zaczynają się od zdobycia wysokich kwalifikacji. Te zaś można zdobyć, ucząc się pod okiem doświadczonej kadry i zdając egzaminy certyfikacyjne, które są potwierdzeniem zawodowych kwalifikacji. Dlatego z myślą o kształceniu profesjonalnie przygotowanych do pracy specjalistów, 14 lat temu uruchomiliśmy własną spawalnię. Od 2019 roku przenieśliśmy ją do nowej lokalizacji w Warszawie, przy ul. Zabranieckiej 80, gdzie stworzyliśmy jeszcze lepsze warunki do teoretycznej i praktycznej nauki zawodu. Aktualnie spawalnia SEKA jest największym tego typu ośrodkiem szkoleniowym w kraju. Oprócz kursów spawania, prowadzimy w niej również inne kursy i szkolenia zawodowe.
Szkolenia zawodowe adresujemy do osób, które chcą:
– zdobyć nowe kompetencje i uprawnienia zawodowe,
– poszerzyć i doskonalić dotychczasowe umiejętności
– przedłużyć ważność uprawnień zawodowych.
W spawalni przy ul. Zabranieckiej zadbaliśmy, aby kursanci uczyli się nowych umiejętności w jak najlepszych warunkach. Dotyczy to zarówno zapewnienia odpowiednio zorganizowanej przestrzeni, sprzętu, dostępu do materiałów szkoleniowych, jak i zaplecza socjalnego. A przede wszystkim postawiliśmy na bardzo dobrze przygotowaną do pracy kadrę, z wieloletnim praktycznym doświadczeniem w zawodzie.
Kursy spawania
W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na spawaczy, prowadzimy specjalistyczne kursy spawania. Aby zostać spawaczem, trzeba się wykazać zestawem określonych predyspozycji – ważna jest dobra kondycja fizyczna, wytrzymałość, ale także umiejętności manualne, precyzja i cierpliwość – co podnosi poprzeczkę wejścia do tego zawodu. Jednak ci, którzy się na niego zdecydują, mogą być spokojni o zatrudnienie. Według Barometru Zawodów spawacz to od kilku lat zawód deficytowy na terenie całej Polski. Eksperci rynku pracy mówią wręcz o ogromnym zapotrzebowaniu na spawaczy, którzy są potrzebni praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu: w budownictwie, w przemyśle stoczniowym, górnictwie, w przemyśle ciężkim, kolejowym, lotniczym i produkcyjnym, zwłaszcza motoryzacyjnym. To pokazuje, że na spawaczy czeka wiele różnych ścieżek kariery, pod warunkiem że są dobrze przygotowani kompetencyjnie, bo pracodawcy poszukują specjalistów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe.
W spawalni SEKA prowadzimy kursy spawania wszystkimi metodami:
– MIG/MAG – to obecnie najszerzej stosowana metoda spawania, obejmująca około 65 proc. wszystkich przemysłowych łukowych metod spawania. Metoda MAG jest stosowana do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, natomiast metoda MIG do spawania aluminium, magnezy, miedzi i innych metali nieżelaznych i ich stopów.
– TIG – metoda najczęściej stosowana do spawania stali nierdzewnych i innych stali wysokostopowych oraz takich materiałów, jak aluminium, miedź, tytan, nikiel i ich stopów. Wykorzystywana m.in. do spawania rur i rurociągów oraz cienkich blach. Znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in. spożywczym, chemicznym, samochodowym, lotnictwie.
– MMA – metoda stosowana we wszystkich warunkach i dlatego najbardziej uniwersalna w całej branży spawalniczej. Znajduje zastosowanie przy spawaniu konstrukcji stalowych w przemyśle stoczniowym, branżach produkcyjnych, przy spawanie rurociągów, czy w miejscach o utrudnionym dostępie. To również ulubiona metoda hobbystów oraz małych warsztatów naprawczych.
– 311 – czyli spawanie acetylonowo-tlenowe, wykorzystywane jest przeważnie do instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji grzewczych, cieplnych, kotłowniczych, energetycznych i gazowych, czyli wszędzie tam, gdzie dochodzi do spajania blach o grubości do 10 mm oraz rur cienkościennych.
– lutowanie twarde – stosowane do łączenia stali węglowych, molibdenowych, wolframowych, niklowych, chromowych, płytek z węglików spiekanych, a także złota, srebra, miedzi, mosiądzu i brązu.
– cięcie plazmowe – stosowane przede wszystkim do przecinania materiałów przewodzących prąd, takich jak stal czarna, stal nierdzewna i aluminium. Standardowe przecinarki plazmowe są w stanie przecinać blachy o grubości maksymalnej 75 mm, podczas gdy większe systemy umożliwiają cięcie o grubości dwukrotnie większej.
– cięcie tlenem – (inaczej cięcie gazowe) to obok cięcia plazmą to jedno z najbardziej popularnych metod cięcia metali. Stosuje się je przede wszystkim do cięcia stali niskowęglowych i niskostopowych.
Spawanie laserowe
Na szczególną uwagę zasługuje nasz kurs spawania laserowego, który wprowadziliśmy jako pierwsi w kraju i jako jedyni zapewniamy szkolenia zakończone certyfikatem. Ręczne spawanie laserowe to jedna z najlepszych metod precyzyjnego oraz trwałego łączenia materiałów metalowych – stali, aluminium, miedzi, niklu, tytanu oraz ich stopów. Aktualnie to najbardziej zaawansowany rodzaj spawania. Oprócz wysokiej precyzji, jego atutami są trzy razy szybszy czas obróbki niż przy klasycznych metodach spawania, szeroka tolerancja materiałowa oraz doskonała jakość. Z tego względu spawanie laserowe może mieć zastosowanie w wielu branżach. Szczególnie:
– w branży motoryzacyjnej,
– przy konstrukcjach stalowych,
– w przemyśle stoczniowym,
– do tworzenia narzędzi, np. w przemyśle lotniczym i medycznym,
– do produkcji biżuterii.
Naukę spawania laserowego prowadzimy w przystosowanym do tego pomieszczeniu, używając specjalnych środków ochrony indywidualnej.
Ponad 2 tysiące przeszkolonych osób
Szerokie spektrum kursów spawania pozwala nam odpowiedzieć na potrzeby z wielu branż, do tej pory przeszkoliliśmy ponad 2 tys. osób. – Szkolimy zarówno pracowników (spawaczy), jak i inżynierów spawalnictwa, praktycznie ze wszystkich branż. Zaczynając od warsztatów samochodowych, poprzez duże zakłady pracy, baseny, wytwórnie spożywcze, piekarnie, PEC- e. Jednym słowem, wszystkich, którzy tego potrzebują: od mikroprzedsiębiorców po duże przedsiębiorstwa, od laików i pasjonatów po profesjonalnych spawaczy – mówi Tomasz Dąbrowski, kierownik spawalni SEKA.
Kursy spawania prowadzi nasz instruktor, Jacek Niemiec, który ma za sobą 30 lat w zawodzie spawacza. Uczestnicy kursów cenią go nie tylko za wiedzę i doświadczenie, ale także za umiejętność tłumaczenia specyfiki metod spawania oraz przyjazne podejście do kursantów. Dzięki temu nauka jest nie tylko efektywna, ale także przebiega w dobrej atmosferze.
22 stanowiska do nauki spawania
Z myślą o kursach spawania przygotowaliśmy aż 22 stanowiska do nauki spawania. Każde o wielkości 4 mkw. Pozwala to przeszkolić w jednym czasie dużą grupę kursantów, zapewniając wszystkim komfortowe warunki do nauki. Podczas wszystkich kursów spawania jego uczestnikom zapewniamy nieograniczony dostęp do materiałów, na których można ćwiczyć spawanie oraz konieczne środki ochrony indywidualnej: maski spawalnicze samościemniające, rękawice i fartuchy.
Organizujemy kursy nauki spawania zarówno od podstaw, jak i przedłużenia uprawnień. Kursy trwają od 2 do 3 tygodni i obejmują 120 godzin. W tym 100 godzin to praktyczna nauka spawania. Szczególny nacisk kładziemy na to, żeby nasi kursanci mieli wystarczająco dużo czasu na doskonalenie umiejętności i byli pewni swoich kompetencji.
– Warto też podkreślić, że jesteśmy elastyczni co do czasu szkoleń oraz terminów. U nas zawsze można zrobić kurs, nie trzeba czekać aż zbierze się odpowiednio duża grupa chętnych. Podchodzimy indywidualnie do potrzeb klientów – dodaje Tomasz Dąbrowski.
Certyfikacja
Potwierdzeniem naszego poziomu kształcenia jest certyfikacja TUV. Szkolenie i egzaminowanie spawaczy prowadzimy zgodnie z normą PN-EN ISO 9606.
Egzamin, zdawany przed egzaminatorami – inżynierami spawalnictwa z długoletnią praktyką, jest testem kompetencji, kończącym kurs. Po zdanym egzaminie uczestnik otrzymuje uprawnienia do wykonywania prac spawalniczych na podstawie „książeczki spawacza” oraz certyfikatu, które są uznawane na terenie kraju oraz w krajach Unii Europejskiej, będąc potwierdzeniem wysokich kwalifikacji, co otwiera przed absolwentami naszych kursów szerokie możliwości zatrudnienia – zarówno w kraju, jak i za granicą.
Pozostałe kursy i szkolenia zawodowe
Oprócz kursów spawania w spawalni prowadzimy również inne kursy i szkolenia zawodowe, które pozwalają zdobyć nowe umiejętności albo poszerzyć już posiadane kompetencje i dzięki zwiększyć szanse na atrakcyjne zatrudnienie i zarobki. Wszystkie szkolenia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów i kończą się certyfikatami lub innymi wymaganymi potwierdzeniami uzyskanych kompetencji.
– Uprawnienia energetyczne G1, G2, G3 wraz z egzaminem – szkolenie umożliwia zdobycie lub odnowienie uprawnień energetycznych w grupach: G1 elektrycznej, G2 cieplnej oraz G3 gazowej, które pozwalają na eksploatację, montaż i konserwację urządzeń energetycznych. Współpracujemy z komisją kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, wyznaczoną do egzaminowania w zakresie uprawnień energetycznych grup G1, G2, G3 – Eksploatacja i Dozór. Pomyślnie zdany egzamin pozwala uzyskać certyfikat ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej i dotyczy urządzeń elektrycznych, cieplnych i gazowych. Uprawnienia energetyczne należy odnawiać co 5 lat.
– Kurs f-gazy – adresowany do specjalistów, którzy wykonują prace przy urządzeniach i instalacjach zawierających substancje zubażające warstwę ozonową – gazy fluorowane. Szkolenie przeznaczone jest dla osób zajmujących się instalacją, serwisowaniem, konserwacją oraz naprawami urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła. Kurs zakończony jest bezterminowym certyfikatem, ważnym na terenie całej Unii Europejskiej.
– Kurs pompy ciepła – Instalator pomp ciepła z egzaminem z egzaminem f-gazy – dla instalatorów, techników, inżynierów, przedsiębiorców, a także dla osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności w zakresie pomp ciepła. Kurs zakończony jest uzyskaniem certyfikatu.
– Szkolenia z urządzeń podlegających pod Urząd Dozoru Technicznego: wózki widłowe, suwnice, podesty, dźwigi towarowo-osobowe – zakończone uzyskaniem wymaganego zaświadczenia kwalifikacyjnego. Zapewniamy niezbędny sprzęt do nauki oraz plac do przestrzeń do nauki obsługi ruchomych urządzeń.
Komfortowe zaplecze socjalne
Dopełnieniem naszych starań o zapewnienie najwyższego poziomu kształcenia zawodowego i optymalnych warunków do nauki, jest stworzenie również komfortowego zaplecza socjalnego. Do dyspozycji uczestników kursów jest kuchnia wyposażona w najpotrzebniejsze sprzęty, pozwalająca zjeść posiłek w trakcie przerwy, szatnia z indywidualnymi zamykanymi na klucz szafkami oraz toalety i łazienki z kabinami prysznicowymi, które pozwalają się odświeżyć po szkoleniu. Przed budynkiem można się zrelaksować na ławkach stojących wśród zieleni, a na zmotoryzowanych czeka duży parking.
SEKA S.A.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu