Niestety, poza normami obowiązującymi pracodawcę w zakresie zapewnienia odpowiedniego oświetlenia, uwzględniającego różny charakter pracy, są jeszcze odczucia poszczególnych osób wykonujących zadania w tych pomieszczeniach. Często spotykam się z prośbą pracowników o zmniejszenie natężenia oświetlenia, na przykład przez wykręcenie jednej świetlówki. Dla niektórych pracowników kluczowa jest barwa światła. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele uwag pracowników kierowanych do służby bhp dotyczy oświetlenia.
Warto w miarę możliwości technicznych iść za tymi wskazówkami i oczywiście zamiast wykręcać żarówki / świetlówki instalować dodatkowe włączniki, aby pracownicy mogli zarządzać oświetleniem nad swoimi stanowiskami pracy. Tym, którzy wolą pracę przy oświetleniu punktowym, dostarczyć lampki na biurko, mimo że natężenie oświetlenia w pomieszczeniu spełnia normę. Przy projektowaniu oświetlenia lub przebudowach należy wykorzystywać nowoczesne technologie, uwzględniając jeden z najważniejszych parametrów biurowego oświetlenia – współczynnik oddawania barw Ra, który określa jakość światła białego (realistyczne postrzeganie naturalnej barwy przedmiotów oświetlonych za pomocą określonego źródła światła). Przepisy nakazują też organizować pracę biurową w pomieszczeniach, do których jest dostęp światła naturalnego, i to jest bardzo ważna kwestia. Bywa tak, że pracownicy rywalizują ze sobą, kto zajmie stanowisko przy oknie. Ma to znaczenie zarówno z uwagi na naszą psychikę, jak i higienę wzroku.
Niektóre wady wzroku mogą się pogłębiać w sytuacjach, gdy pracujemy na niedoświetlonych stanowiskach. Czasami lekarz medycy pracy na orzeczeniu lekarskim, oprócz tradycyjnych już okularów do pracy przy monitorze ekranowym, dopisuje inne zalecenia, związane z wadą lub schorzeniem wzroku i dotyczące wymagań dostosowania stanowiska pracy. Na przykład pracownica chorująca na jaskrę otrzymała wskazanie, że powinna pracować przy oknie ze względu na to, iż choroba oczu będzie się pogłębiać w przypadku zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciśnienie zaś zwiększa się w sytuacji rozszerzania się źrenic, czyli wtedy, gdy pomieszczenie jest słabo oświetlone.
Tekst: Małgorzata Zawadzka
0
0
Głos/y
Ocena artykułu