90% życia spędzamy w pomieszczeniach, z czego około 30% – w miejscu pracy. Warto pamiętać, że otoczenie, w którym działamy zawodowo, ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Latem powietrze wysuszają klimatyzatory, a zimą – kaloryfery. Wszelkiego rodzaju sprzęty biurowe wydzielają aceton i trójchloroetyl. Do tego dochodzą substancje chemiczne wydzielane przez farby, lakiery i środki chemiczne wykorzystywane do utrzymania porządku.
Wybawieniem od wszystkich powyższych problemów są rośliny, zwiększają bowiem wilgotność oraz pełnią funkcję fitoremediantów – naturalnych pochłaniaczy szkodliwych substancji. Dodatkowo, jak dowiodły badania prowadzone w trzech akademickich ośrodkach na przestrzeni dziesięciu lat, rośliny oddziałują również w zakresie psychologicznym, zwiększając produktywność pracowników o 10–15% w stosunku do biur pozbawionych roślinności. Wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, uspokajają, dają wytchnienie zmęczonym monitorami oczom oraz tłumią hałas.
Rośliny a wizerunek
Wykorzystanie roślin w przestrzeni pracy – zarówno w pomieszczeniach wspólnych, jak i tych przeznaczonych dla klientów oraz kontrahentów – ma znaczący wpływ na postrzeganie firmy. Zwiększają one estetykę wnętrza, podkreślają proekologiczną postawę przedsiębiorstwa oraz zachęcają, aby dłużej w nim przebywać.
Rośliny w biurze
Nie wszystkie rośliny poradzą sobie w skrajnych warunkach przestrzeni biurowej. Decydując się na ich wykorzystanie, należy wybierać gatunki najodporniejsze i najwytrzymalsze. Równie ważne jest zapewnienie im odpowiedniego podłoża oraz pojemników, w których będą mogły prawidłowo się rozwijać. Jeśli nie dysponujemy przestrzenią odpowiednią dla dużych roślin, można pomyśleć o niewielkich doniczkach ustawionych na stanowiskach pracy. Nawet takie małe zmiany w znacznym stopniu poprawią warunki pracy i samopoczucie pracowników. W przypadku gdy przestrzeni jest więcej, warto rozważyć zaaranżowanie całych kompozycji roślinnych czy zielonych ścian.
Jarosław Musiał
W Warszawie projektował parki i historyczne założenia ogrodowe. Od dziesięciu lat w Łodzi opracowuje koncepcje nowoczesnych ogrodów przydomowych. Współpracuje z deweloperami nie tylko przy tradycyjnych pomysłach na zagospodarowanie zieleni, ale również przy tworzeniu ogrodów specjalnych, takich jak ogród ruderalny w przestrzeni pofabrycznej. Zwolennik rodzimych gatunków roślin. Zbieracz, kolekcjoner, miłośnik dobrego designu, twórca sklepu z wyposażeniem wnętrz Na Łubinowej.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu