Wielka Rezygnacja to zjawisko, które w drugiej połowie 2021 roku było dotknęło rynek amerykański. Wiele osób zaczęło zastanawiać się gdzie, w jakich warunkach i dlaczego w zasadzie pracuje. To z kolei stało się punktem zwrotnym w wielu karierach zawodowych. Pandemia sprawiła, że ludzie zmęczeni swoją pracą i panującą sytuacją zdecydowali się na podejmowanie bardzo odważnych decyzji zawodowych w swoim życiu. Już dzisiaj można zaobserwować pierwsze symptomy tego trendu na polskim rynku pracy.
Oczekiwania w niepewnych czasach
Ostatnie lata pokazały wszystkim pracownikom, że nie ma co liczyć na stabilną sytuację w kontekście zatrudnienia i gospodarki. Z tego powodu coraz większą wagę zaczęliśmy przywiązywać do koncepcji work-life balance. Zmienia się również kultura pracy. Chcemy pracować „po coś”, mieć jakiś cel z którym się identyfikujemy. Równie ważne staje się utożsamianie z wartościami firmy i jej podejściem do rzeczywistości. Jako pracownicy zaczęliśmy przykładać dużą wagę do elastycznego modelu pracy – pracy zdalnej czy hybrydowej. Coraz więcej mówi się też o czterodniowym tygodniu pracy. Według ekspertów zanim uda się go wprowadzić minie jeszcze co najmniej kilka lub kilkanaście lat, ale już teraz pojawiają się pionierzy, wprowadzający właśnie taki system pracy. Rozwiązania technologiczne, które siłą rzeczy wykorzystywaliśmy podczas pandemii pokazały, że praca zdalna może być efektywna i w niektórych przypadkach nie ma absolutnie żadnego znaczenia z jakiego miejsca pracujemy. Nie wspominając już wynikających z tego oszczędnościach, które mają zarówno pracownicy jak i pracodawcy.
Bezpieczeństwo finansowe
Wszystko to składa się na to, że pracownicy zaczynają wybierać firmy, w których czują się bardziej zaopiekowani i docenieni. Kluczowy pozostaje aspekt finansowy. W raporcie Great Unknown – zarządzanie ludźmi w dobie pandemii, nowych modeli pracy oraz „Great Resignation”* 60% respondentów (z grupy: HR, zarząd i managerowie) wskazuje, że w perspektywie najbliższego roku największym wyzwaniem będzie presja na zwiększenie wynagrodzeń. Na drugim miejscu wskazano brak osób do pracy (54,8%), a na trzecim miejscu obawę związaną ze zniechęceniem i obniżoną motywację pracowników. W związku z tym przewagę będą miały z pewnością te przedsiębiorstwa, które w odpowiedni sposób będą reagowały na zmiany społeczno-gospodarcze oraz zbliżające się zmiany w prawie pracy. Większe oczekiwania finansowe mogą być również spowodowane obecną sytuacją gospodarczą i narastającym stresem finansowym, który coraz częściej pojawia się u pracowników bez względu na aktualną wysokość wynagrodzenia. Inflacja i wzrost stóp procentowych dotyka wszystkich w mniejszym lub większym stopniu. Obawa przed nadchodzącą recesją dodatkowo zwiększa presję, aby już teraz poszukiwać satysfakcjonujących warunków zatrudnienia.
Wielka Rezygnacja
Wielka Rezygnacja to również zauważalne zniechęcenie i spadek motywacji wśród pracowników, które w badaniu deklaruje 60% działów HR. Kluczowe może być w tej sytuacji wsłuchanie się w oczekiwanie rynku i pracowników jeszcze bardziej niż dotychczas. Ma to oczywiste przełożenie na rynek pracy gdzie w pierwszej połowie roku można było zaobserwować duży wybór ofert i większe otwarcie na oczekiwania kandydatów. Między styczniem, a czerwcem bieżącego roku na największym portalu rekrutacyjnym w kraju ukazało się o 35% ogłoszeń więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. O tym, że warto pomyśleć o zapewnieniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracownikom warto pomyśleć już dzisiaj. Zapewnienie dobrostanu pracowników i zadbanie o ich bezpieczeństwo psychiczne, fizyczne i finansowe w najbliższym czasie może być niezwykle ważne, aby skutecznie zamykać procesy rekrutacyjne.
Tekst: Jacek Baj, Seka S.A.
*Raport „Great Unknown – zarzadzanie ludźmi w dobie pandemii, nowych modeli pracy oraz Great Resignation” opisuje wyniki badania, które przeprowadziliśmy w kwietniu-maju 2022 i w którym wzięło udział ponad 325 respondentów.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu