Większość nas oswoiła się już z pracą na home office. Stanowisko do pracy w domu nie powinno być rozpraszające, jednak nie może zabraknąć wokół niego także roślin. Jak zadbać o własne zdrowie, dbając o rośliny?
Wybierz rośliny oczyszczające powietrze
Rośliny to miły dla oka (i duszy) sposób na walkę z zanieczyszczeniami. Nie zastąpią one filtrów oczyszczających, ale są w stanie poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Jakie rośliny powinniśmy wybrać? Wśród wielu gatunków wyróżnione zostały te, które najlepiej wspomagają oczyszczanie atmosfery wokół nas. Na liście znalazły się między innymi: skrzydłokwiat, paproć, sansewieria, zielistka, fikus benjamina, dracena czy aglaonema. Gatunki te pochłaniają najwięcej toksycznych substancji. Warto mieć w mieszkaniu kilka roślin – wtedy radzą sobie najlepiej. Popularny skrzydłokwiat oraz fikus benjamina będą w stanie pochłonąć dużo więcej szkodliwego formaldehydu. Jedna roślina będzie uzupełniała kolejną. Im jest ich więcej, tym zdrowiej.
Dobierz gatunki do stanowiska
Zanim zdecydujesz się na zazielenienie swojego domowego stanowiska pracy, przeanalizuj warunki, jakie otrzymają Twoje rośliny. Warto zwrócić uwagę na dostęp do światła dziennego, natężenie słońca, temperaturę i bliskość źródła ciepła. Posiadając mniejsze pomieszczenie, warto skupić się na roślinach, które mają zwarty pokrój, natomiast jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, możemy pozwolić sobie na gatunki rozrastające się szerzej. Bezpośrednio na biurku domowego biura lepiej postawić mniejsze rośliny, np. sansewierię, aglaonemę lub skrzydłokwiat. Będą one rosły stosunkowo wolno lub umiarkowanie i nie sprawią większego kłopotu. Okazy większe można ustawić przy meblach lub w niedalekiej odległości – tak, aby wzrok znad komputera mógł wyłapać zielone punkty, które odprężają nasze oczy.
Niezwykle istotne w doborze roślin jest także światło. W dobrze oświetlonych mieszkaniach nie będzie kłopotu z ustawieniem danej rośliny. Miejsca z mniejszym dostępem światła dziennego także nie powinny sprawiać kłopotu. W takich stanowiskach mogą bowiem zamieszkać oczyszczające powietrze paprocie, sansewierie czy zielone odmiany aglaonemy (np. aglaonema cutlass czy aglaonema maria).
Zdecyduj, ile czasu chcesz poświęcić roślinom
Rośliny to organizmy żywe, które oprócz umilania nam stanowiska pracy potrzebują pielęgnacji. Wśród tych, które najlepiej oczyszczają powietrze, znajdują się gatunki mniej i bardziej wymagające. Podczas wyboru roślin odpowiednich do warunków, jakie posiadamy w domowym miejscu pracy, warto przeanalizować także ilość czasu, jaką możemy poświęcić na ich pielęgnację. Do roślin najmniej wymagających będą należały sansewierie i draceny. Nieco więcej uwagi potrzebują fikusy czy też paprocie. Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych kolekcji roślinnych zalicza się podlewanie, nawożenie i analiza przyrostów. Te zajęcia pielęgnacyjne, które dla jednych z nas są niezwykle odprężające po czasie pracy, dla innych mogą mieć zupełnie przeciwny wydźwięk. Podlewanie, zraszanie, nawożenie roślin może wpłynąć niezwykle pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Istotnym elementem pielęgnacji roślin jest także ich przesadzanie – takie prace powinny być wykonywane co roku w okresie wiosennym. Zabieg ten może być jednym ze sposobów na relaks po intensywnym dniu pracy, na przykład przed ekranem komputera.
Rośliny w naszym otoczeniu odgrywają niezwykle istotną rolę. Spełniają nie tylko funkcję estetyczną, lecz także wpływają realnie na nasze codzienne życie i zdrowie. Warto uzupełnić codzienne otoczenie o zielonych przyjaciół, by dzięki nim zadbać o swoją przestrzeń oraz o energię fizyczną i psychiczną.
Tekst: Dominika Tomalak-Wacławska
Miłośniczka zielonych roślin doniczkowych. Założycielka łódzkiego roślinnika. Na co dzień udowadnia, że przysłowiowa „ręka do roślin” nie ma większego znaczenia w ich hodowaniu, najważniejsza jest bowiem miłość. Prowadzi w Łodzi „roślinnik”.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu