Przyjęta 8 lutego 2023 r. przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy zakłada zwiększenie świadczeń dla rodziców opiekujących się dziećmi, m.in. dłuższy urlop rodzicielski i dodatkowy urlop opiekuńczy, a także możliwość zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej. To tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Dyrektywa work-life balance to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników w Unii Europejskiej. Dyrektywa wprowadza minimalne wymogi dotyczące prawa do urlopu, elastycznych godzin pracy i prawa do pracy zdalnej.
Ustawa została uchwalona przez Sejm i trafi teraz do oceny Senatu.
Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy
Dłuższy urlop rodzicielski
Jest to jedna z kluczowych zmian, która dotyczy wydłużenia czasu urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców. Łączny okres przysługujący przy narodzinach jednego dziecka będzie wynosił do 41 tygodni, natomiast w przypadku porodu mnogiego – do 43 tygodni. W projektu każdy z rodziców otrzyma nieprzekraczalne 9 tygodni urlopu, co stanowi istotną zmianę w porównaniu z poprzednim ustawodawstwem.
Dodatkowy urlop opiekuńczy
Nowe przepisy ustawy wprowadzają możliwość korzystania przez pracowników z dodatkowego urlopu opiekuńczego, mającego na celu udzielanie pomocy i wsparcia członkowi rodziny, który z powodu poważnych problemów medycznych potrzebuje opieki. Urlop ten będzie udzielany bezpłatnie, a pracownicy będą mogli skorzystać z niego przez okres pięciu dni w każdym roku kalendarzowym.
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej
Jednym z nowych rozwiązań wprowadzanych w ustawie jest możliwość skorzystania przez pracowników z urlopu związanego z sytuacjami, w których konieczne jest podjęcie pilnych działań związanych z chorobą lub wypadkiem członka rodziny. Takie zwolnienie będzie udzielane w przypadku wystąpienia siły wyższej i będzie przysługiwało w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. W czasie trwania tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do otrzymania połowy swojego wynagrodzenia.
Elastyczna organizacja pracy
Nowa ustawa wprowadza możliwość elastycznego organizowania czasu pracy, co obejmuje m.in. pracę zdalną, elastyczny rozkład czasu pracy oraz pracę w niepełnym wymiarze. Elastyczna organizacja pracy będzie dostępna dla rodziców zajmujących się dzieckiem do 8 roku życia oraz opiekunom członków rodziny lub innych osób, które potrzebują wsparcia z poważnych względów medycznych i mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym.
Jasne warunki zatrudnienia
Ustawa rozszerza zakres informacji o warunkach zatrudnienia pracownika – o dodatkowe elementy takie jak: informacje o szkoleniach zapewnianych przez pracodawcę oraz długości płatnego urlopu przysługującego pracownikowi.
Prawo do zmiany rodzaju umowy
Pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo do wystąpienia o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Taka możliwość będzie dostępna raz w roku kalendarzowym.
Zmiany w umowie o pracę na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawarta na maksymalnie 1 miesiąc w przypadku planowanej umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy lub na maksymalnie 2 miesiące w przypadku umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu