Kultura organizacyjna jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw czy instytucji. Od niej bowiem zależy to, czy działają one zgodnie z założonymi wizją, misją i strategią, ale przede wszystkim z poszanowaniem ustalonych norm współpracy oraz zaakceptowanych przez wszystkie strony wewnętrznych praktyk.
Jednym z kluczowych elementów kultury organizacyjnej jest bezpieczeństwo wynikające głównie ze stylu zarządzania i atmosfery, jaka panuje w organizacji.
MACIEJ MAZERANT Redaktor prowadzący
Spójne dla wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa postawy, wartości, zwyczaje i zachowania w obszarze zarządzania bezpieczeństwem przekształcają się w tak zwaną kulturę bezpieczeństwa. Aby jednak były one spójne, wszyscy zaangażowani powinni mieć wiedzę i umiejętności bezpośrednio wpływające na budowanie poczucie bezpieczeństwa i dbałość o higienę pracy. Nie jest to łatwy i szybki proces, ale konsekwentnie prowadzony przynosi efekty w postaci zadowolonych i pewnych siebie, a co za tym idzie – wspierających i uczących się nawzajem pracowników.
Jak więc skutecznie rozpocząć drogę do zbudowania w firmie kultury bezpieczeństwa przez duże K i B? Jakie działania podjąć, aby bezpieczeństwo wznieść na wyższy poziom?
Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem może być zorganizowanie w organizacji „Tygodnia Bezpieczeństwa”. Event tego typu to wydarzenie, wokół którego można zgromadzić wszystkich pracowników, integrując ich wokół wspólnej sprawy, jaką jest bezpieczeństwo.
Strefa Pierwszej Pomocy
Jak często zastanawiamy się nad tym, co zrobimy, gdy będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy? Wydaje się nam, że wiemy, co robić, do czasu, kiedy stajemy przed wyzwaniem działania. Jedną ze stref w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa jest ta związana z udzielaniem pierwszej pomocy.
To praktyczne i angażujące zajęcia z ratownikiem, omawiające takie elementy jak RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa, zakrztuszenie się, urazy, krwotoki itp.
W ramach strefy nauczymy się udzielania pierwszej pomocy w praktyce dzięki wykorzystaniu technologii VR i pracy z fantomem nie tylko dorosłego, ale również niemowlęcia.
Strefa ppoż.
To, że pożar może wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie, wiemy wszyscy. Ale czy wszyscy jesteśmy przygotowani na to, jak się zachować w sytuacji zagrożenia?
W strefie ppoż. dowiemy się, jak ugasić pożar (w tym skutecznie używać różnego rodzaju gaśnic), a także co się dzieje w zadymionym pomieszczeniu i jak się z niego ewakuować. Będziemy mogli spróbować ewakuacji z płonącego biurowca, skoku na skokochronie lub ewakuacji po drabinie z użyciem technologii VR.
Strefa świadomego kierowcy
Nieważne, czy dojeżdżamy do pracy samochodem, na rowerze, a może kierowanie pojazdami to właśnie nasza praca. Aby prowadzić pojazd, trzeba mieć wyobraźnię, a co pobudza wyobraźnię najbardziej? Doświadczenie w praktyce.
W strefie świadomego kierowcy przetestujemy alkogogle, które zaburzą nam koordynację wzrokowo-ruchową, symulując wpływ alkoholu. Na trenażerze czasu reakcji BATAK przeprowadzimy eksperymenty i przekonamy się, jak bardzo pogarsza czas reakcji i wydłuża drogę hamowania używanie telefonu komórkowego, rozmowa, a nawet intensywne myślenie.
Zademonstrujemy za pomocą wagi przeciążeniowej masę chwilową przedmiotu i człowieka podczas zderzenia z prędkością 50 km/h oraz sprawdzimy, jak zachowuje się „wszystko” w aucie w momencie dachowania, wykorzystując do tego symulator dachowania.
Strefa BHP
Wypadki na produkcji i w magazynie, przeciążenia w pracy biurowej i podczas pracy zdalnej… Zagrożenia czyhają na pracownika przez cały dzień pracy. Niektóre pojawiają się nagle, inne – podstępnie; niezauważane niszczą nasze zdrowie przez lata.
W strefie BHP użyjemy technologii VR, aby pokazać potencjalne zagrożenia na produkcji, w tym te związane z zastawianiem ciągów komunikacyjnych, poruszaniem się po niewyznaczonych ciągach komunikacyjnych, hałasem, zagrożeniem dla oczu. Będziemy mogli również wykonywać ręczne prace transportowe i chwytać elementy maszyn. Zobaczymy, jaki wpływ na bezpieczeństwo ma zastawienie sprzętu ppoż. oraz wyjść ewakuacyjnych. Popracujemy w obrębie wózka widłowego oraz suwnicy.
Z kolei zespół biurowy dowie się, jak prawidłowo powinno wyglądać i funkcjonować stanowisko pracy. Omówimy szereg zagrożeń w pracy biurowej i tej, którą coraz częściej wykonujemy z domu.
Strefa well-being
Higiena pracy to podstawa dobrego samopoczucia pracownika. Można jednak dołożyć benefitów, dzięki którym zespół będzie się czuł wyjątkowo zaopiekowany.
W strefie well-being oddamy do Waszej dyspozycji specjalistów, którzy dokonają konsultacji fizjoterapeutycznych, przeprowadzą masaż typu work-site idealny nie tylko dla pracowników biurowych, ale również magazynowych czy produkcyjnych.
Dietetycy pomogą skonsultować nawyki żywieniowe, a psychologowie przeprowadzą warsztaty zarządzania emocjami czy inteligencji emocjonalnej.
Tydzień bezpieczeństwa to spotkania, wymiana poglądów, wspólne działania członków zespołu z różnych działów, a nawet rodzin pracowników czy społeczności lokalnych. Przedsięwzięcie tego typu to nie tylko atrakcyjne narzędzie poszerzania praktycznych kompetencji i wiedzy, ale również okazja do budowania wizerunku pracodawcy – tak zwanego employer brandingu.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu