Wszystko zaczyna się od monitorowania bezpośredniego wpływu na środowisko – o polityce przeciwdziałania katastrofalnym w skutkach zmianom klimatycznym opowiada Michał Sikora z firmy WAWEL.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant
Ekologia ma dla Państwa znaczenie. Co motywuje Państwa firmę do podejmowania działań proekologicznych?
Jesteśmy świadomi wpływu swojej działalności na środowisko i chcemy ten wpływ minimalizować. Wiemy, że tego oczekują konsumenci, nasi pracownicy i społeczności, w których działamy. Wszystko zaczyna się od monitorowania bezpośredniego wpływu na środowisko. Bierzemy pod uwagę takie kwestie jak zużycie wody, ewidencja wytworzonych odpadów czy skala wprowadzonych do obrotu opakowań. Znając te obszary, wiemy, co jeszcze możemy usprawnić. To, że widzimy efekty tych działań i stały postęp, jest motywacją do dalszej pracy. Mamy również świadomość oczekiwań samych konsumentów. Z roku na rok, zgodnie z ogólnoświatowym trendem, Polacy zwracają coraz większą uwagę na postawy i decyzje firm związane z ich wpływem na środowisko i na klimat. Jako konsumenci chcemy żyć w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku – i tego samego oczekujemy od biznesu.
Zmiany klimatyczne, a co za tym idzie katastrofy, pożary, powodzie to efekt działalności człowieka. Liczą się więc najmniejsze gesty zarówno na poziomie indywidualnym (pracownicy), jak i korporacyjnym (firmy) w celu ograniczenia oddziaływania na środowisko. W przypadku firmy Wawel jakie to są działania?
Nasze zakłady produkcyjne wyposażone są w nowoczesne systemy chroniące środowisko i posiadają najwyższej jakości systemy zabezpieczające przed niekontrolowanym przedostawaniem się zanieczyszczeń do otoczenia. Ograniczanie emisji hałasu, zużycia wody i energii czyni nasze zakłady przyjaznymi dla środowiska. Stale staramy się inwestować w nowe rozwiązania przyjazne naturze i wdrażać je. Korzystamy z technologii zapewniających możliwie najniższe zużycie wody, gazu i energii elektrycznej. Przykładem mogą być kotłownie, w których zostały zamontowane wysokowydajne kotły parowe z ekonomizerami, a dzięki lokalizacji kotłowni w bezpośrednim sąsiedztwie maszyn ograniczamy straty przesyłowe. Od 2017 r. do podgrzewania wody w jednym z naszych zakładów wykorzystujemy energię słoneczną, dzięki czemu ograniczamy zużycie gazu ziemnego. Stało się to możliwe dzięki dwóm instalacjom kolektorów słonecznych – jednej do przygotowania ciepłej wody technologicznej, drugiej do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej wdrażamy również nowoczesne instalacje oświetleniowe. Nasz Zakład Produkcyjny nr 2 wyposażony jest w całości w energooszczędny system bazujący na źródłach światła LED. Szacunkowe uzyskane oszczędności energii dzięki zastosowaniu tej technologii zamiast oświetlenia świetlówkowego to 170 tys. kWh w skali roku. W 2020 r. zakończyliśmy realizację projektu wymiany oświetlenia tradycyjnego na LED w części magazynowej w Zakładzie Produkcyjnym nr 1. Roczne oszczędności energii finalnej z tego tytułu szacujemy na 260 tys. kWh. Chcemy pomagać naszym konsumentom w dokonywaniu prośrodowiskowych wyborów. Konsekwencją tego są m.in. zmiany dotyczące opakowań. Przykładowo, wprowadzanie w 2020 r. nowych, kartonikowych opakowań dla Czekolad Premium oznacza w skali roku zmniejszenie wykorzystania plastiku o 18 ton.
Co może zrobić każdy z nas, klientów firmy Wawel aby zadbać o swoje najbliższe otoczenie, ograniczyć oddziaływanie na środowisko, a tym samym zmiany klimatu skutkujące ekstremalnymi zdarzeniami?
Od decyzji, jakie podejmujemy każdego dnia, zależy to, jaki będzie nasz indywidualny wpływ na środowisko. Dotyczy to zarówno nas – konsumentów, jak i firm oraz organizacji. W Wawelu dbamy o środowisko naturalne i bierzemy za nie odpowiedzialność. W 2020 r. wdrożyliśmy m.in. kolejne rozwiązania zmierzające do ograniczenia zużycia energii elektrycznej poprzez energooszczędne technologie LED. Wykorzystujemy kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody i promujemy carpooling, czyli ideę wspólnych dojazdów do pracy, przyczyniając się zarówno do bezpośredniego, jak i pośredniego obniżenia emisji dwutlenku węgla. A przecież niemal te same działania, związane z ograniczaniem zużycia energii czy współdzieleniem środków transportu możemy podejmować w życiu prywatnym. Obszarem, który mogą wziąć pod uwagę konsumenci słodyczy, jest choćby kwestia opakowań. Warto zadbać, by opakowania słodyczy, które skonsumujemy, trafiały do odpowiedniego pojemnika na odpady i mogły zostać ponownie przetworzone – zarówno te wykonane z kartonu, jak i te z tworzyw sztucznych. Sami zresztą dbamy o to w naszych zakładach produkcyjnych i biurach, prowadząc kampanie informacyjne zachęcające do pełnego segregowania odpadów w częściach socjalnych.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu