Pompy ciepła, klimatyzatory i układy chłodnicze są coraz popularniejsze w naszych domach i firmach. Chcemy aby działały sprawnie i służyły nam przez długie lata. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy sprawnie i bezpiecznie zajmą się instalacją, serwisowaniem, naprawą, konserwacją lub likwidacją tego typu urządzeń. Jak wybrać kurs, który skutecznie przygotuje specjalistę do pracy w tym przyszłościowym fachu? Czy warto i opłaca się wysłać pracownika technicznego zatrudnionego w firmie, aby poszerzył kompetencje i obsługiwał funkcjonujące w przedsiębiorstwie urządzenia?
AGNIESZKA KĘPKA Zastępca dyrektora Oddziału ds. szkoleń SEKA S.A.
Jak wybrać kurs, który skutecznie przygotuje specjalistę do pracy w tym przyszłościowym fachu?
Pompy ciepła mają swoją specyfikę. Często założenie, że osoba znająca się na hydraulice czy elektryce będzie w stanie prawidłowo dobrać i podłączyć pompę ciepła, bywa mylne. Instalatorzy pomp ciepła muszą mieć wiedzę z obu tych zakresów, rozbudowaną dodatkowo o specyfikę działania pompy. Często żeby kurs był kompletny, łączone są szkolenia z zakresu elektryki, F-gazów, lutowania twardego oraz montażu pomp ciepła. Dzięki temu można całkowicie przygotować instalatora do pracy. Przy kursach wyłącznie z zakresu F-gaz istotną kwestią są również działania praktyczne, które pozwolą poznaną teorię wprowadzić w działanie.
Jaki kurs wybrać?
Jeżeli nie masz doświadczenia lub wykształcenia kierunkowego w którejś z powyższych dziedzin, koniecznie poszukaj kursu, który jak największy nacisk kładzie na część praktyczną szkolenia. Często dłuższy kurs pozwoli lepiej poznać zagadnienia, z jakimi przyjdzie się zmierzyć w pracy, i lepiej przygotuje uczestników do zaspokojenia potrzeb klientów. Jeżeli masz już wiedzę i doświadczenie, 2-dniowe szkolenie wystarczy, aby uporządkować zdobytą już wiedzę przed przystąpieniem do egzaminu.
Czy zdobycie uprawnień F-gaz powinny brać pod uwagę osoby myślące o przekwalifikowaniu, poszukujące zatrudnienia? Jakie należy posiadać kwalifikacje i wykształcenie, aby można było wziąć udział w kursie?
Aby wziąć udział w kursie, należy mieć ukończone 18 lat i wykształcenie co najmniej podstawowe. Wykształcenie w zakresie elektryki lub hydrauliki na pewno będzie dodatkowo pomocne, ale nie jest niezbędne. Aby uzyskać certyfikat F-gazy, istotne jest również to, aby nie być karanym za przestępstwa przeciwko środowisku.
Aby móc montować pompy ciepła, klimatyzatory domowe, przemysłowe oraz zajmować się montażem i serwisem klimatyzacji, niezbędny jest nam certyfikat z zakresu F-gazów.
Dodatkowo każdy instalator pomp ciepła może zdobyć certyfikat potwierdzający kwalifikacje instalatora OZE. Do tego wymagane jest odpowiednie wykształcenie albo udokumentowane doświadczenie zawodowe. Wtedy po odbyciu podstawowego szkolenia i zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat instalatora OZE, ważny 5 lat. Nie jest on jednak niezbędny do pracy z pompami ciepła.
Dodatkowo zgodnie z ustawą (Dz.U. 2015 poz. 881 art. 37 pkt 1) do serwisowania układów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych niewymagany jest certyfikat, a jedynie posiadanie zaświadczenia o odbytym szkoleniu przez osoby dokonujące czynności odzysku substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianychz tych systemów.
Przez „niektóre pojazdy silnikowe” należy rozumieć pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc (oprócz siedzenia kierowcy) oraz pojazdy do przewozu ładunków mających maksymalną masę całkowitą do 3,5 t i masę odniesienia nieprzekraczającą 1305 kg (masa własna +100kg).
Czy warto wysłać pracownika technicznego zatrudnionego w firmie, aby poszerzył kompetencje i obsługiwał funkcjonujące w przedsiębiorstwie urządzenia? Czy to się opłaca?
Przeważnie w momencie, kiedy mamy instalowaną pompę ciepła czy klimatyzator, firma, która to wykonywała, prowadzi również serwis i konserwację urządzenia. Jednak jeżeli naprawiamy urządzenie w firmie na własne potrzeby, certyfikat nie jest wymagany – w takiej sytuacji wystarczy jedynie zaświadczenie o odbyciu szkolenia. Co za tym idzie, nie trzeba zdawać egzaminu.
Należy pamiętać, że za prowadzenie działalności bez wymaganego certyfikatu grozi kara pieniężna w wysokości od 4000 do 15000 zł.
Czy należy się jakoś specjalnie do takiego kursu przygotować? Jaki jest jego zakres? Jak przebiega i przez kogo jest prowadzony?
Przed każdym kursem uczestnik otrzymuje materiały zawierające podstawowe informacje niezbędne dla niego do kursu. Warto przed szkoleniem chociaż raz je przeczytać. Kurs składa się z dwóch bloków. Pierwszy to zajęcia teoretyczne, na których uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia z zakresu termodynamiki, gazów cieplarnianych i wszystkich kwestii z nimi związanych, takich jak transport, przechowywanie czy utylizacja. Dodatkowo w tej części uczestnicy poznają również podstawę prawną odnoszącą się do F-gazów.
Jakie możliwości stwarza uzyskanie takich uprawnień? Czy obejmują one tylko Polskę, czy można pracować za granicą?
Uprawnienia uzyskane w placówkach zarejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego są ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Jedynym wymogiem – zgodnie z art. 43 ustawy (Dz.U. 2015 poz. 881) – jest to, żeby posiadacz certyfikatu lub zaświadczenia dysponował tłumaczeniem przysięgłym certyfikatu lub zaświadczenia na język obowiązujący w danym państwie.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu