Szybko zmieniające się prawo, niepewność, jak interpretować nowe przepisy, spór z pracownikami, który może wpłynąć na reputację firmy – to kilka przykładowych sytuacji, gdy prawnik może pomóc pracodawcy uniknąć ryzyka strat finansowych czy wizerunkowych.
Nieznajomość prawa szkodzi – mówi jedna z podstawowych zasad prawa, o której trzeba pamiętać, zwłaszcza gdy prowadzi się biznes, bo tu błędy wynikające z nieznajomości prawa mogą być szczególnie dotkliwe w skutkach. Dlatego przygotowując się do realizacji swoich celów biznesowych, wśród najważniejszych aspektów, o jakie pracodawcy powinni zadbać, jest ich zgodność z prawem. Da to nie tylko stabilny fundament pod rozwój biznesu, ale także przyczyni się do tego, jak firma jest postrzegana przez otoczenie rynkowe oraz przez pracowników.
Stworzenie podstaw prawnych funkcjonowania firmy
Chcąc rozwijać biznes, przedsiębiorca powinien mieć przestrzeń na planowanie kolejnych kroków biznesowych i być spokojny o to, że prowadzi działalność w granicach prawa. Aby mieć taką pewność, warto od początku postawić na współpracę z doświadczonym prawnikiem, który będzie czuwał nad każdym prawnym aspektem funkcjonowania firmy, wskazywał najlepsze dostępne rozwiązania i chronił przed różnego typu ryzykami.
To staje się szczególnie ważne, gdy firma zatrudnia pracowników. Wówczas pomoc prawnika specjalizującego się w prawie pracy będzie potrzebna przy tworzeniu wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy – np. regulaminów pracy, wynagradzania, układów zbiorowych pracy; procedur dotyczących zatrudnienia, a także w kwestiach związanych z zawieraniem i rozwiązywaniem umów o pracę, procedurach dotyczących przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji.
Będzie to także bardzo potrzebne przy sporządzaniu zapisów premiowych oraz innych dokumentów, które zapewnią firmie funkcjonowanie zgodne z prawem, a zatrudnionym dadzą poczucie jasnych zasad organizujących ich pracę.
Zapewnienie bezpieczeństwa biznesowi
Kiedy firma wejdzie w okres dynamicznego rozwoju, prawnik może wdrożyć audyty w zakresie racjonalnego planowania i rozliczania czasu pracy, które pozwolą zoptymalizować koszty pracy. A gdy firma będzie przechodzić proces dużych wewnętrznych zmian – takich jak restrukturyzacje, przejęcia czy fuzje – zadba o sytuację prawną pracowników i zabezpieczenie interesów pracodawcy.
Im większej skali nabiera biznes, tym bardziej złożone stają się również aspekty prawne związane z jego funkcjonowaniem. A odpowiedzialność pracodawcy rośnie. Dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić w firmie audyt z zakresu prawa pracy, w niejasnych sytuacjach zasięgnąć porady prawnej, czy uchronić się przed ryzykownym posunięciem biznesowym dzięki wcześniejszej prawnej analizie.
Dysponując szeroką ekspercką wiedzą, prawnik specjalizujący się w prawie pracy, zarekomenduje rozwiązania i regulacje zgodne z obowiązującym stanem prawnym i interesem pracodawcy.
Przygotowanie firmy na wdrożenie nowych przepisów
W ostatnim czasie stan prawny zmienia bardzo szybko, wywołując sporo pytań i niepewności. Miniony 2023 rok przyniósł rekordową liczbę zmian dotyczących obszaru zatrudnienia, do których pracodawcy musieli się szybko przygotować.
Przypomnijmy najważniejsze zmiany: 7 kwietnia – wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów regulujących pracę zdalną, 26 kwietnia – implementacja dwóch dyrektyw unijnych: work-life balance i w sprawie przejrzystości warunków pracy w UE, 22 września – zmiana w kodeksie postępowania cywilnego, dotycząca zwiększenia uprawnień byłych pracowników w sporach przed sądami pracy, 17 listopada – nowelizacja rozporządzenia dotyczącego bhp na stanowiskach pracy z monitorami ekranowymi.
Tego typu zmiany oznaczają przede wszystkim konieczność znowelizowania wewnętrznych regulaminów i procedur. I już tu mogą się pojawić rozbieżności zdań pracodawcy i pracowników, wynikające np. z braku precyzyjnego określenia danych zagadnień w przepisach.
Tak o doświadczeniach z wprowadzaniem pracy zdalnej mówi Robert Maliszewski, dyrektor Działu Prawnego w SEKA S.A.: – Zwykle odbywało się to bezkonfliktowo. Pewne problemy były natomiast tam, gdzie funkcjonują związki zawodowe, bo regulamin pracy zdalnej musiał być z nimi negocjowany. Kluczowym elementem była wysokość obowiązkowego ryczałtu za energię elektryczną oraz internet, który pracodawca na podstawie tych przepisów ma obowiązek wypłacać osobie pracującej zdalnie. Wysokość ryczałtu nie została określona wprost w przepisach – są tylko wytyczne, jak należy do tego podchodzić. Pole do negocjacji było spore, więc strony musiały brać pod uwagę kompromisy – podsumowuje Robert Maliszewski.
Rolą prawnika jest więc określenie ram negocjacji i pomoc w wypracowaniu rozwiązania akceptowanego przez obie strony, przy jednoczesnym uwzględnieniu zmian wprowadzonych w prawie.
Rozwiązywanie sytuacji trudnych
Prowadzenie negocjacji i mediacji ze związkami zawodowymi przez prawnika, eksperta prawa pracy, nabiera większego znaczenia w szczególności, gdy trzeba rozwiązać spór zbiorowy czy przeprowadzić zwolnienia grupowe, czyli sytuacje generujące dużo stresu, emocji i napięć. Wówczas skorzystanie z usług zewnętrznego doradztwa prawa pracy pozwala spojrzeć chłodniejszym okiem, daje też możliwość skorzystania z doświadczenia eksperta, który prowadził już wiele podobnych spraw i wie, jaką sekwencję kroków należy wykonać, by osiągnąć pomyślny finał.
Trzeba też wspomnieć, że polskie prawo pracy jest nakierowane przede wszystkim na ochronę praw pracownika, co dodatkowo wsparły zmiany wprowadzone w Kodeksie pracy i kodeksie postępowania cywilnego w ostatnim roku. Dla pracodawcy może to w niektórych sytuacjach skutkować utrudnieniem np. rozwiązania umowy pracy z pracownikiem, z którego pracy wynika dla firmy więcej problemów niż korzyści. Wtedy rolą prawnika jest znalezienie w granicach prawa rozwiązania, które pozwoli zabezpieczyć interesy pracodawcy.
Warto też mieć na względzie, że żyjemy w czasach, gdy informacje rozchodzą się niezwykle szybko, a pracownicy mają wiele możliwości dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą u danego pracodawcy. I jak pokazuje praktyka, zdecydowanie częściej są skłonni dzielić się niedobrymi doświadczeniami niż pozytywnymi. Może to skutkować pogorszeniem atmosfery w firmie, mniejszą liczbą kandydatów do pracy i ogólnym popsuciem opinii o firmie, co może mieć przełożenie na jej wyniki finansowe.
Dlatego gdy w organizacji pojawiają się trudne sytuacje na linii pracodawca – pracownik, kluczowe jest szybkie i sprawne rozwiązanie problemów w taki sposób, by nie zaogniać sytuacji i uniknąć wkroczenia na drogę sądową i związanego z nim ryzyka. Dobrze rozumieją to prawnicy od lat pracujący z biznesem. – W naszym podejściu staramy się tam, gdzie to tylko możliwe, nie eskalować sytuacji, tylko szukać z niej wyjścia, oczywiście w granicach prawa – mówi Robert Maliszewski. – Na tym zależy zarówno naszym klientom, jak i nam.
Jeśli jednak nie uda się uniknąć wejścia na drogę sądową, pracodawca może być spokojniejszy, jeśli reprezentuje go doświadczony radca prawny czy adwokat, który będzie potrafił zadbać o jego interesy.
SEKA S.A.
5
1
Głos/y
Ocena artykułu