W dniu 6 lutego 2023 r. został opublikowany w Dzienniku Ustaw tekst nowelizacji Kodeksu pracy, która wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. od 21 lutego 2023 r.
Nowelizacja zmieni obecnie obowiązujące przepisy dotyczące kontroli trzeźwości pracowników. Dodatkowo warto zaznaczyć, iż wprowadzone zmiany nie są obowiązkiem, a jedynie uprawnieniem pracodawcy, który może wprowadzić kontrolę prewencyjną trzeźwości w zakładzie pracy.
Potrzebujesz wsparcia we wdrażaniu nowych przepisów? Zobacz: Doradztwo prawa pracy Seka S.A.
W celu wprowadzenia prewencyjnej kontroli trzeźwości na podstawie nowych przepisów, konieczna jest zmiana dotychczasowych regulacji wewnętrznych (np.: regulaminów pracy). Jednocześnie nowelizacja nie nakłada obowiązku wprowadzenia takich zmian, w związku z czym jeśli pracodawca nie będzie widział potrzeby wprowadzania kontroli trzeźwości to nie ma obowiązku wprowadzania zmian w regulacjach wewnątrzzakładowych.
Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli:
– jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub
– jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia innych osób lub
– jest to niezbędne do zapewnienia ochrony mienia
Natomiast, jeśli zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników należy pamiętać, że o wprowadzeniu kontroli, pracodawca informuje pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.
Biorąc powyższe pod uwagę, może okazać się konieczna kontrola aktualnie obowiązujących w firmie regulacji wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy, regulaminów pracy) pod kątem znajdujących się tam zapisów w zakresie kontroli trzeźwości pracowników i ewentualna ich nowelizacja zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Kodeksie pracy.
Nowelizacja do Kodeksu pracy w zakresie prewencyjnej kontroli trzeźwości, nie wprowadza obowiązku wdrożenia zmian przez pracodawcę, jest to jedynie uprawnienie pracodawcy, o czym wspomniano na wstępie. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcieliby Państwo wprowadzić nowe zapisy do odpowiednich dokumentów (np. regulaminu pracy), konieczne będzie określenie w nim tego, że wprowadzają Państwo kontrolę trzeźwości, czy też kontrolę na obecność w organizmach pracowników środków działających podobnie do alkoholu (albo obie te kontrole), a ponadto w stosunku do każdej z tych kontroli:
- grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą
- sposób przeprowadzania kontroli, w tym:
- rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli,
- czas i częstotliwość jej przeprowadzania.
W związku z tym warto, aby przed wprowadzeniem prewencyjnej kontroli zastanowić się, czy jest konieczność jej wprowadzenia w Państwa firmie.
Biorąc pod uwagę nowe przepisy, a także uzasadnienie do nowelizacji należy pamiętać, iż w przypadku gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy, pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy oraz może wezwać organ powołany do ochrony porządku publicznego, nawet jeśli nie ma wprowadzonych regulacji w zakresie prewencyjnej kontroli.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu