Zachowanie bezpieczeństwa na budowie należy rozpatrywać przede wszystkim pod kątem człowieka, ale również wymagań związanych z przepisami o ochronie środowiska. Bezpieczeństwo jest tu bowiem rozumiane także jako dotrzymanie odpowiednich standardów związanych z np. ochroną powierza, gleby – w tym roślinności – czy wód podziemnych i powierzchniowych. Zachowanie standardów środowiskowych to również gwarancja atrakcyjnego, bezpiecznego i przyjaznego miejsca pracy dla ludzi, zatem obie te sfery – zarówno bezpieczeństwo środowiska, jak i człowieka – są powiązane wzajemnie i mają na siebie wpływ.
Istotne jest, aby osoby zaangażowane w proces budowlany na wszystkich jego szczeblach – w tym podwykonawcy usług – mieli świadomość potencjalnego wpływu swoich działań na środowisko oraz byli odpowiedzialni za powierzone im prace. Ochrona środowiska zaś powinna być rozpatrywana na każdym etapie procesu budowanego – od przygotowań, po trwanie i zakończenie prac.
Wdrożenie regulaminów, procedur czy zapoznanie pracowników z innymi posiadanymi już dokumentami, mającymi odniesienie do zasad oraz obowiązków z zakresu ochrony środowiska jest również ważnym elementem, dzięki któremu można zachować standardy. Przykładowo mogą to być zasady segregacji odpadów budowlanych i komunalnych, regulamin postępowania z odpadami wytwarzanymi, w tym odpadami mającymi szczególnie szkodliwy wpływ na środowisko w trakcie realizacji inwestycji czy również zapoznanie pracowników z kartami charakterystyki produktów, które będą wykorzystywane podczas prac.
Analiza prac, jakie odbędą się na budowie, oraz plac budowy i jego planowane zagospodarowanie powinny odnosić się do wszystkich obszarów ochrony środowiska. Należy bowiem przykładowo: przygotować miejsce na wytwarzane odpady i odpowiednio je oznakować, określić, z jakich urządzeń, pojazdów czy procesów będzie następować emisja pyłów i gazów oraz czy prowadzone prace będą miały jakiś potencjalny wpływ na wody podziemne lub powierzchniowe i w jakim stopniu będą oddziaływać na powierzchnię ziemi.
W obszarze ustanowionych standardów warto również uwzględnić plan sytuacji awaryjnych na wypadek potencjalnego zagrożenia środowiskowego, takich jak wyciek paliwa z urządzeń czy rozlanie produktu, np. farby albo lakieru. Dzięki oszacowaniu ewentualnych czynników ryzykownych oraz planowi działań naprawczych bądź prewencyjnych personel będzie mógł szybko zareagować, a także odpowiednio zabezpieczyć środowisko przed szkodą. Nie należy zapominać również o wymaganiach formalnoprawnych, związanych z działalnością budowlaną.
Wszystkie zatem podmioty zaangażowane w realizację inwestycji budowlanej powinny na każdym jej etapie i pod swoim kątem uwzględnić obowiązek wynikający z prowadzenia dokumentacji i sprawozdawczości w związku z np. wytwarzanymi oraz przekazywanymi odpadami, emisją do powietrza pyłów i gazów, a także mieć na uwadze ewentualną konieczność uzyskania zezwolenia na możliwość usunięcia drzew w przypadku takiego zamiaru. Edukacja ekologiczna oraz jej zastosowanie w praktyce to ważny element, jaki powinien znaleźć się w procedurach każdej firmy. Cele zaś, które powinny przyświecać każdemu podmiotowi, to minimalizacja negatywnego wpływu działalności na środowisko oraz oszczędne gospodarowanie zasobami.
Katarzyna Oćwieja
Główny specjalista ds. ochrony środowiska i zgodności z prawem SEKA S.A.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu