Praktyczne umiejętności potwierdzone certyfikatem to nie tylko potencjalna gwarancja jakości wykonanej pracy, ale również bezpieczeństwo fachowca. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów – również poza granicami kraju – sprawia, że certyfikat staje się przepustką do zawodowej kariery na całym świecie.
Czy praktyczne umiejętności muszą być potwierdzone certyfikatem, aby można było wykorzystywać je zawodowo?
Tak. Każdy spawacz, aby mógł wykonywać swoją pracę, musi posiadać odpowiednie certyfikaty zawodowe potwierdzające jego umiejętności. W innym przypadku odbierający pracę może ją zakwestionować i jej nie odebrać.
Uprawnienia są również wymagane przy pracach związanych z elektryką, energetyką lub gazem. Każda osoba dopuszczona do wykonywania pracy musi mieć nadane uprawnienia. Można je mieć w zakresie eksploatacji lub dozoru wybranych urządzeń – w zależności od zakresu wykonywanych prac.
Jakie praktyczne umiejętności są obecnie warte inwestowania?
Obecnie warto nabywać umiejętności pozwalające na wykonywanie konkretnych zawodów. Brakuje na rynku pracy specjalistów posiadających konkretne kwalifikacje. Najlepiej wybrać zawody, w których zawsze znajdzie się zatrudnienie, a tak jest np. w przypadku spawaczy, elektryków czy osób obsługujących maszyny typu wózki jezdniowe, żurawie, suwnice.
Dla kogo przygotowane i prowadzone są szkolenia zakończone certyfikatem – dla fachowców czy zupełnych debiutantów w wybranej dziedzinie?
Jak wiadomo, zarówno już doświadczeni fachowcy, jak i nowicjusze potrzebują mieć certyfikaty, więc nasze szkolenia zawsze są „uszyte” pod danego kursanta. Każda z osób znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chce się wykonywać dany zawód, należy posiadać certyfikat – niezależnie od tego, czy pracuje się w zawodzie kilka lat, czy dopiero się zaczyna. Osoby debiutujące podczas takich szkoleń mogą poznać tajniki zawodu i dowiedzieć się wielu rzeczy od bardziej doświadczonych kolegów. Osoby pracujące w zawodzie już od jakiegoś czasu mogą podczas takich szkoleń wymienić się już posiadanym doświadczeniem oraz poznać nowe rzeczy.
Czy kończąc szkolenie np. w spawalni, jesteśmy już fachowcem, który może podjąć samodzielną pracę? Czy wymagana jest dodatkowa praktyka pod okiem doświadczonych fachowców?
Kończąc kurs, jest się już praktycznie gotowym do pracy jako spawacz, ale zawsze w takich zawodach specjalistycznych warto mieć praktykę.
Gdzie i w jakich branżach potrzebni są specjaliści z uprawnieniami? Czy uprawnienia z Polski są akceptowane za granicą? Jak długo można z nich korzystać i gdzie je przedłużać?
Obecnie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na osoby posiadające konkretne specjalizacje. Np. spawacze są potrzebni w każdej dziedzinie przemysłu. Spawacz znajdzie zatrudnienie przy budowach, w stoczniach, górnictwie, warsztatach ślusarskich, w przemyśle ciężkim, kolejowym, lotniczym, ale także przy wszelkiej produkcji: od stojaków na ubrania, po samochody. Otwarte granice m.in. z Unią Europejską dają szerokie możliwości zarobkowe dla wielu grup zawodowych, a w szczególności dla pracowników wyspecjalizowanych. Nasi spawacze są bardzo wysoko cenieni zarówno w kraju, jak i za granicą, głownie ze względu na ich wiedzę, podejście i doświadczenie.
Na rynku brakuje również dobrych elektryków oraz specjalistów od gazów zarówno termicznych, jak i palnych. W branżach, gdzie są spawacze, potrzebna jest ich certyfikacja. Nasze uprawnienia pozwalają na pracę w całej UE oraz w większości krajów europejskich. Certyfikat jest wydawany na 2 lata. Po upływie tego czasu potrzebne jest wykonanie próbki spawalniczej, aby został on przedłużony na następne 2 lata.
Uprawnienia elektro-energetyczne są wydawane na 5 lat i w tym okresie można pracować w każdym miejscu Polski. Również większość państw Unii Europejskiej honoruje certyfikat nabyty w naszym kraju. W przypadku tych uprawnień można wykonywać pracę zgodną z zakresem, na jaki zostały wydane. Po upływie 5 lat można wystąpić o przedłużenie posiadanych uprawnień, jak również o ich rozszerzenie.
Jakie umiejętności i wiedza będą wartością dodaną do tych zawodowych? Czego jeszcze powinien nauczyć się fachowiec, który uzyskał certyfikat, a chce rozpocząć pracę zawodową?
Chęć do pracy i pogłębiania swojej wiedzy w zawodzie – to jest najbardziej istotne. Dodatkowo uzyskując uprawnienia spawacza, można dalej rozwijać się już w specjalistycznych kierunkach, takich jak np. spawanie podwodne czy spawanie na wysokości. Przede wszystkim każdy fachowiec powinien mieć otwartą głowę i chęci do nauki. Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, powstają nowe technologie. Jeżeli nie chcemy wypaść z rynku, musimy śledzić, co zmienia się w zakresie naszych uprawnień. Dzięki temu szybko się dostosujemy i utrzymamy na rynku.
Tekst: Agnieszka Kępka
0
0
Głos/y
Ocena artykułu