Rola managera w organizacji jest bardzo istotna – to najważniejsze ogniwo łączące pracodawcę z pracownikiem. Manager skupia w swoich rękach szczególne uprawnienia – realizując zgodnie z polityką firmy zadania zlecane przez pracodawcę, korzysta z narzędzi, jakimi dysponuje w zakresie zarządzania pracownikami.
Z taką pozycją wiąże się duża odpowiedzialność, stąd też znajomość przepisów prawa pracy przez managera – co najmniej w zakresie, w jakim sam w bieżącej pracy z nich korzysta – jest kluczowa, by nie narazić się na zarzut naruszania praw pracowniczych, a w konsekwencji na odpowiedzialność wykroczeniową za te nieprawidłowości.
Delegowanie zadań
Wśród zagadnień, które wymagają szczególnej uwagi od osoby zarządzającej pracownikami – uprawnionej do wydawania zatrudnionym wiążących poleceń związanych z pracą i rozliczania ich z realizacji tych zadań – warto wskazać w pierwszej kolejności przepisy dotyczące dostępnych podstaw zatrudnienia i rozwiązywania umów (rodzaje i warunki umów o pracę, zasady ich rozwiązywania oraz ewentualna dopuszczalność wyboru form pozapracowniczych). Nie mniej ważne pozostają także reguły postępowania w sprawie dyscyplinowania pracowników (stosowania dostępnych kar porządkowych – zarówno z punktu widzenia merytorycznej oceny zachowań osób naruszających obowiązujące w firmie zasady, jako kwalifikujących się do wdrożenia takich narzędzi, jak i w ujęciu czysto formalnym).
Na szczególną uwagę managera – głównie z uwagi na szeroko określoną odpowiedzialność w przypadku wystąpienia nieprawidłowości (co wynika również z możliwości bezpośredniego wpływu takich błędów na bezpieczeństwo pracowników) – zasługują przepisy o czasie pracy (zasadach planowania czasu pracy, dopuszczalności modyfikowania ustaleń, zapewniania pracownikom odpoczynku, ale także ewidencjonowania czasu pracy i jego rozliczania – co z kolei ma istotny związek z prawidłowym naliczaniem świadczeń), zatem ich znajomość jest wśród wszystkich przepisów prawa pracy kluczowym zagadnieniem. Manager powinien również znać reguły dotyczące nabywania przez pracowników prawa do urlopów wypoczynkowych oraz udzielania ich, ponieważ to najczęściej osoby z bezpośredniego nadzoru podejmują decyzje w sprawie indywidualnych wniosków (dla managera znajomość zasad dopuszczalności udzielenia urlopu, przesuwania terminu jego udzielenia czy odwołania pracownika z już udzielonego i wykorzystywanego urlopu jest bardzo ważna).
Prawo pracy
Szczególną i najważniejszą grupą przepisów prawa pracy jest z pewnością dział dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym rola managera (osoby zarządzającej pracownikami) została formalnie wyeksponowana wprost w przepisach kodeksu pracy. Należy mieć świadomość, że za błędy związane z dopuszczaniem pracownika do pracy (w tym brak orzeczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku, brak wymaganego szkolenia BHP, brak wyposażenia pracownika w wymagane środki ochrony czy odzież roboczą) odpowiada osobiście manager i w przypadku wykazania takich nieprawidłowości przez organy kontroli to właśnie wobec managera są podejmowane kroki w ramach procedury wykroczeniowej. Z uwagi na powyższe, manager powinien wykazywać się znajomością aktualnych przepisów prawa pracy – i to zarówno przepisów powszechnych (ustaw, rozporządzeń), jak i wewnątrzzakładowych (układów zbiorowych, regulaminów, porozumień). Z punktu widzenia managera, dbającego o prawidłowe i przede wszystkim bezpieczne organizowanie pracy pracowników, znajomość przepisów prawa pracy i prawidłowe ich stosowanie powinno znaleźć się wśród priorytetów.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu