Menadżer każdej firmy doskonale zdaje sobie sprawę – a przynajmniej powinien – z podstawowych elementów decydujących o sukcesie bądź porażce firmy na konkurencyjnym rynku. Niezależnie od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo na to, czy firma przynosi zyski czy straty mają wpływ podstawowe trzy czynniki.
Audyt czasu pracy
Optymalizacja kosztów zatrudnienia czyli czas pracy na wagę złota
Racjonalne zarządzanie nie tylko własnym czasem, ale przede wszystkim czasem pracy zatrudnionych pracowników, to bardzo ważna umiejętność. Niektórzy menadżerowie mają wrodzone predyspozycje do organizacji pracy w firmie tak, aby pracownicy czy też współpracownicy wykonywali swoje obowiązki optymalnie. W sytuacji jednak, gdy w grę wchodzą duże zespoły bądź szef nie ma możliwości bezpośredniego nadzoru nad wykonywaną pracą, mogą pojawić się problemy z efektywnym wykorzystaniem czasu. W takiej sytuacji warto pokusić się o współpracę z ekspertami zewnętrznymi, którzy pomagają w optymalizacji czasu pracy kadry na każdym szczeblu firmy. Dzięki takiej usłudze firma może obniżyć na przykład koszty tzw. nieuzasadnionych nadgodzin (warto wiedzieć, że każde 100 nadgodzin w ciągu miesiąca kosztuje pracodawcę rocznie ponad 57 tysięcy zł*). Współpraca z fachowcami w tej dziedzinie gwarantuje wdrożenie zmian zgodnie z wymogami prawa pracy, zabezpieczając jednocześnie interesy pracodawcy. Wiadomym jest, że czas pracy w każdej firmie wymaga indywidualnego podejścia opartego przede wszystkim na diagnozie potrzeb i to właśnie daje współpraca z ekspertami zewnętrznymi, którzy mogą spojrzeć na przedsiębiorstwo z pewnego, często niezbędnego, dystansu.
Audyt optymalizacji form zatrudnienia
Efektywne zatrudnianie pracowników, czyli dobry pracownik pilnie poszukiwany
Firmy działające w różnych branżach wymagają odmiennego podejścia do polityki kadrowej i optymalizacji form zatrudnienia. Niezwykle ważnym jest, aby w procesie pozyskiwania kadr i zarządzania zasobami ludzkimi w zakładzie pracy stosować procedury i standardy zgodne z prawem, ale również działać etycznie i ekonomicznie. Dlatego w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej – dla stysfakcji obu stron – niezwykle ważny jest partnerski dialog w zakresie ustalania warunków zatrudnienia i współpracy pomiędzy klientem a jego kadrą. Dzięki outsourcingowi procesu rekrutacji, a później zarządzania kadrą, można zyskać fachowe wsparcie, a poprzez to oszczędność czasu i efektywność działań. Dotyczy to np. obniżenia kosztów poprzez wskazanie obszarów biznesu klienta, gdzie możliwe jest „bezpieczne” korzystanie z umów cywilnoprawnych lub innych alternatywnych form zatrudnienia. Włączenie w proces zarządzania ekspertów zewnętrznych gwarantuje również bezpieczeństwo prawne – rozumiane jako ograniczenie ryzyka zawierania umów cywilnoprawnych w sferze prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, w sferze podatkowej oraz również w zakresie prawa autorskiego.
Audyt dokumentacji pracowniczej, czyli wszystkie dokumentacji pracowniczej
Mnogość dokumentów i segregatorów to zmora wszystkich przedsiębiorstw. Marzenie i cel wielu menadżerów to standaryzacja dokumentacji, stworzenie bezpiecznych wzorów dokumentów personalnych, regulaminów i wewnętrznych procedur. Cel ten można osiągnąć przeprowadzając profesjonalny audyt z pomocą wyspecjalizowanych fachowców. Celem audytu jest analiza wszystkich dokumentów znajdujących się w aktach osobowych pracowników oraz innych dokumentów niezbędnych do zrealizowania pełnego zakresu audytu (np. wewnętrzne procedury, regulaminy itp.). Podsumowaniem audytu jest pisemny raport wraz z wnioskami i rekomendacjami oraz wzorami dokumentów. Audyt pozwala ustalić stan przestrzegania przepisów prawa pracy u pracodawcy, a także umożliwia wyeliminowanie zaobserwowanych nieprawidłowości i zagrożeń.
Współpraca taka pozwala na proponowanie rozwiązań i zapisów, które nie tylko zapewniają przestrzeganie prawa pracy u pracodawcy, ale również należycie zabezpieczają interesy pracodawcy. Wsparcie zewnętrzne pozwala uniknąć ryzyka kar za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (maksymalna wysokość grzywny to 30 tys. zł). Pomaga również w procesie ujednolicenia i uproszczenia dokumentacji pracowniczej, co wpływa na obniżkę kosztów i zwiększenie efektywności pracy działów HR oraz ogranicza ryzyko przegranej pracodawcy przed sądem pracy.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu