Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy będą musieli wykonać obowiązki, które były zawieszone w tym szczególnym czasie. Dotyczy to między innymi szkoleń bhp, uprawnień zawodowych oraz badań lekarskich. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Ministra Zdrowia stan zagrożenia zostanie odwołany z dniem 1 lipca 2023 r.
Szkolenia bhp w dobie pandemii
W dobie pandemii COVID-19 normy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zyskały nową wymowę. W związku z tym, ustawodawca wprowadził szczególne przepisy dotyczące przeprowadzania szkoleń bhp w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Obecne zasady wynikają z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Planowanie szkoleń bhp w obliczu zmian
Zmiany w regulacjach prawnych dotyczących szkoleń bhp wynikające z pandemii COVID-19, mogą wydawać się skomplikowane, ale dobrze zaplanowane, mogą stanowić okazję do usprawnienia procesów szkoleniowych w organizacji. Jak można skutecznie przygotować się do nadchodzących zmian, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie pracownikom?
1. Ewidencja szkoleń
Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja ewidencji ważności szkoleń bhp pracowników. Należy zwrócić szczególną uwagę na szkolenia nieaktualne, a także te, których termin mija w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
2. Sprawdź ile osób wymaga przeszkolenia
Następnie oszacuj liczbę osób, które będą wymagały przeszkolenia w momencie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Pamiętaj o podziale na grupy stanowisk, co pomoże lepiej zrozumieć konkretne potrzeby szkoleniowe.
3. Wybierz formę szkoleń
Trzecim krokiem powinno być wybranie formy szkolenia dla każdej z grup pracowników. Ważne jest, aby uwzględnić możliwości organizacyjne oraz zachowanie ciągłości pracy. Czy szkolenia będą prowadzone online, czy stacjonarnie? Czy będą wymagały specjalistycznego sprzętu, materiałów?
4. Zaplanuj terminarz szkoleń
Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem, jest planowanie harmonogramu szkoleń. Wyznaczanie dat z odpowiednim wyprzedzeniem pomoże zarówno pracownikom, jak i firmie szkoleniowej przygotować się do realizacji szkoleń..
5. Wybierz sprawdzoną firmę szkoleniową
W SEKA S.A. dysponujemy wystarczającymi zasobami i doświadczeniem, aby przeprowadzić szkolenia zgodnie z indywidualnymi wymaganiami każdej firmy. Oferujemy też pełną elastyczność w zakresie harmonogramów i form prowadzenia szkoleń. Zapraszamy na szkolenia stacjonarne, zdalne a także e-learning.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami:
dzialszkolenia@seka.pl
PAMIĘTAJ!
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany z dniem 1 lipca 2023 r.
Pracodawca / pracownik będzie miał: 60 dni na uzupełnienie szkoleń okresowych w zakresie bhp.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu