Politechnika Wrocławska i SEKA S.A. podpisały umowę o współpracy w celu komercjalizacji technologii o akronimie “SafeTrainVR”, dotyczącej szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników budowlanych wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości.
Technologia opracowywana jest w zespole dr inż. Mariusza Szóstaka z Katedry Budownictwa Ogólnego, Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr, kierowanej przez Prof. Krzysztofa Schabowicza.
W celu zwiększenia potencjału wdrożeniowego technologii podjęto współpracę firmą SEKA S.A.. Współprace ze strony SEKA prowadzić będzie odział wrocławski pod kierownictwem p. Agaty Janeckiej.
Z kolei stronę transferu technologii do gospodarki (model, proces) zabezpiecza Wrocławskie Centrum Transferu Technologii PWr (dr inż. Tomasz Marciniszyn).
W technologii “SafeTrainVR”, dzięki modelom 3D placów budów i szkoleniom, przeniesionym do wirtualnej rzeczywistości, możliwa będzie realizacja kursów o tematyce bezpieczeństwa pracy, a także szkoleń wstępnych i stanowiskowych z pracownikami budowlanymi, co zupełnie zmieni spojrzenie na standardowe zajęcia dydaktyczne i szkolenia w zakresie BHP.
Żyjemy w czasach, w których postęp technologiczny przebiega znacznie szybciej niż kiedykolwiek. Postęp technologiczny zmienia sposób w jaki ludzie obserwują otaczający świat, produkują rzeczy, uczestniczą w szkoleniach i zdobywają praktyczne umiejętności.
O konieczności rozwoju sektora edukacji ludzkość przekonała się w momencie, kiedy z powodu pandemii COVID-19, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 w 2020 roku, zamknięte zostały m.in. placówki oświatowe i ośrodki szkoleniowe. W okresie pandemii wiele przedsiębiorstw zwróciło się w kierunku kształcenia na odległość, jako sposobu na złagodzenie skutków wprowadzonych ograniczeń i zdobywaniu cyfrowych kompetencji.
Cyfryzacja wkroczyła już w niemal każdą dziedzinę naszego życia i rozumiana jest m.in. jako proces wdrażania najnowocześniejszych technologii, w tym wirtualnej rzeczywistości. Wirtualna rzeczywistość otwiera przed nami nowe możliwości, których do tej pory nie znaliśmy.
Wirtualna rzeczywistość jeszcze do niedawna kojarzona była głównie z grami komputerowymi. Świat gier komputerowych pozwalał graczowi niemal na fizyczne doświadczenie innej rzeczywistości – wirtualnej rzeczywistości. Wirtualna rzeczywistość to świat stworzony przy użyciu technik komputerowych, który pozwala na tworzenie symulacji zjawisk zachodzących w świecie rzeczywistym. Wirtualna rzeczywistość wkracza obecnie do wielu branż. Technologie VR wykorzystywane są m.in. w symulatorach w lotnictwie wojskowym, medycynie, turystyce, handlu, architekturze, budownictwie, itp. Prowadzone badania na całym świecie potwierdzają znaczenie tej technologii dla współczesnego świata.
Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie wpisuje się zarówno w potrzeby kompetencyjne ery 5.0 oraz w ogólnopolski program, którego celem jest „zero wypadków” w budownictwie. Technologia wirtualnej rzeczywistości nie tylko zmienia szkolenia, ale przenosi je na wyższy poziom. Statystyki wypadków na budowach wskazują na konieczność zintensyfikowania działań w zakresie edukacji. W tych działaniach, do uzupełnienia praktycznych szkoleń pracowników budowlanych, można wykorzystać moduł wirtualnej rzeczywistości.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu