Jesień to czas, gdy większą uwagę zwracamy na swoje samopoczucie. Dziś jest szczególny powód, by to zrobić, bo 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zapraszamy więc na chwilę refleksji.
- Czym jest zdrowie psychiczne? To więcej niż brak choroby.
- Od pierwszego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego dużo się zmieniło na plus, oswoiliśmy problemy psychiczne. Jednak XXI wiek przyniósł nowe wyzwania.
- Jak dbać o zdrowie psychiczne – mamy kilka podpowiedzi.
Czym jest zdrowie psychiczne?
Jak zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która 31 lat temu ustanowiła dzisiejsze święto, zdrowie psychiczne to więcej niż brak choroby. To pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, który umożliwia: radzenie sobie ze stresem i realizowanie swoich możliwości oraz czyni nas zdolnymi do dobrej nauki i pracy, podejmowania decyzji i budowania relacji, a także przyczyniania się do rozwoju społeczności i kształtowania świata, w którym żyjemy. Jak więc widać, nasza kondycja psychiczna wpływa nie tylko na nas, ale także na całą społeczność, w której żyjemy.
Co burzy nasze zdrowie psychiczne?
Od czasu gdy WHO powołała do życia Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, żeby zwrócić uwagę na potrzebę dbania o zdrowie psychiczne, edukowanie w tej dziedzinie i przeciwdziałanie stygmatyzowaniu osób doświadczających problemów psychicznych, sporo zmieniło się na plus. Dziś rozmowy o terapii, wizycie u psychologa czy chorowaniu na depresję nie są już tematami tabu. Nie trzeba się ich wstydzić czy obawiać odrzucenia. Jednocześnie o problemach psychicznych mówimy coraz częściej, bo znacznie zwiększyła się częstotliwość ich występowania. Zmiany technologiczne, które przeorały nasz sposób pracy i budowania relacji, ciągły pęd ku podnoszeniu produktywności i innowacyjności, obawa przed utratą konkurencyjności, niespodziewane wydarzenia społeczne jak pandemia i lockdown, czy wojna w Ukrainie, nadmiar informacji, decyzji do podjęcia, przebodźcowanie i chęć sprostania nierealnym ideałom piękna i ról społecznych, sprawiają, że jako jednostki i społeczeństwa zostaliśmy poddani gigantycznej presji, której coraz częściej nie jesteśmy w stanie sprostać. Stąd się bierze dzisiejsza plaga depresji, wypalenia zawodowego, stanów lękowych i kryzysów, których na przestrzeni życia doświadcza coraz więcej z nas.
Na co zwracać uwagę podczas dnia?
Wobec wymagań, jakie niosą dzisiejsze czasy, troska o zdrowie psychiczne staje się coraz ważniejsza. Uważność na to, jak się czujemy w ciągu dnia, ile jesteśmy w stanie z siebie dać, jak śpimy, czego mamy za dużo w swoim grafiku, a za czym tęsknimy, co nam daje energię i dobre samopoczucie, a co je kradnie, powinna towarzyszyć nam na co dzień, by w porę wyłapywać niepokojące sygnały i zadbać o te potrzeby, które spychamy wciąż na koniec kolejki.
Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka podpowiedzi, które zawarliśmy w ebooku „Zadbaj o siebie. 9 kroków do psychicznego dobrostanu”. Mamy nadzieję, że będzie dla Was wsparciem i inspiracją do budowania własnych sposobów dbania o swoje zdrowie psychiczne. Zapraszamy do pobrania darmowego ebooka.
Autorka: Anna Witkiewicz, SEKA S.A.
5
1
Głos/y
Ocena artykułu