28 maja br. na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się konferencja naukowo-techniczna „Nowoczesne rozwiązania w BHP”, której SEKA S.A. jest partnerem.
Konferencja, skupiająca grono naukowe i praktyków bhp, stanowi odpowiedź na wyzwania naszych czasów i dynamikę zmian zachodzących w warunkach pracy. Z jednej strony postęp technologiczny wspiera pracowników, odciążając ich w pracy i pomagając wykonywać zadania szybciej czy efektywniej. Z drugiej – rodzi też nowe wyzwania, które wymagają uwagi i odpowiedzi ze strony pracodawców. Zwłaszcza że wśród pracowników rośnie świadomość tego, jak ważne są bezpieczeństwo i higiena pracy. Wszystko to powoduje coraz większą potrzebę poszukiwania skutecznych rozwiązań, kształtujących bezpieczne warunki pracy. A tu niezbędne są dialog i współpraca nauki z biznesem. Okazją do spotkania tych dwóch środowisk i wymiany doświadczeń jest właśnie konferencja „Nowoczesne rozwiązania w BHP”.
– Innowacyjne rozwiązania organizacyjne i techniczne stanowią przyszłość w postępującym świecie, ale także mogą stanowić ważny wyznacznik postrzegania pracodawców jako przedsiębiorców świadomych i przekonanych o konieczności dbania o najwyższy poziom bezpieczeństwa pracowników – zwraca uwagę Paweł Strzałkowski z Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. I dodaje: – Łączenie nauki i biznesu stanowi kluczowy wymiar rozwoju technologicznego, w tym także dla potrzeb bezpieczeństwa pracy. Ponadto wprowadzanie działań organizacyjnych, zmierzających do poprawy warunków pracy w wielu aspektach jest zagadnieniem złożonym, wymagającym prowadzenia wielopłaszczyznowych badań i analiz. Konferencja „Nowoczesne rozwiązania w BHP” ma stanowić współczesną platformę wymiany doświadczeń między nauką i biznesem oraz umożliwić prezentację nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań, które wznoszą bhp na wyższy poziom. Wydarzenie to ma stanowić okazję do poszukiwania nowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych, których nadrzędnym celem będzie poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy – podsumowuje Paweł Strzałkowski.
Konferencja adresowana jest do wszystkich związanych zawodowo z tematyką bhp, przede wszystkim do pracowników naukowych, inspektorów i specjalistów bhp, menedżerów, kierowników oraz producentów i dostawców rozwiązań bhp.
Szanse i wyzwania związane z rozwojem technologicznym
Tematyka konferencji pozwala dobrze się zorientować, czym aktualnie żyje środowisko bhp, jakie tematy są nim żywo dyskutowane, a także jakie są potrzeby biznesu dotyczące bhp. Wśród głównych wątków konferencji są:
- najbardziej aktualne rozwiązania w kreowaniu bezpieczeństwa pracy,
- nowoczesne technologie dla poprawy bezpieczeństwa pracy,
- innowacyjne narzędzia poprawiające ergonomię pracy,
- robotyzacja i automatyzacja procesów pracy,
- postęp technologiczny – szansa czy zagrożenie dla człowieka w środowisku pracy,
- przyszłość i wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy.
Łącząc naukę i praktykę, konferencja stwarza możliwość spojrzenia na bezpieczeństwo i higienę pracy z wielu punktów widzenia. Jest też okazją do poznania najnowocześniejszych technologii implementowanych w obszarze bhp, rozwiązań, które będą kreować bezpieczeństwo pracy, a także możliwości porozmawiania bezpośrednio z praktykami, którzy będą się dzielić swoimi doświadczeniami.
– To dla nas duża radość i satysfakcja być partnerem tak znakomitego wydarzenia, zrzeszającego środowisko bhp. – mówi Agata Janecka, dyrektor Oddziału Wrocław SEKA S.A., będąca zastępcą przewodniczącego komitetu organizacyjnego konferencji. – Dla uczestników konferencji to wyjątkowa sposobność do poznania innowacji i doświadczenia ich niemalże „od kuchni”, a także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów, nieformalnych rozmów w kuluarach czy poznania nowych partnerów biznesowych.
Postęp tak, ale nie zapominajmy o człowieku
Z ramienia SEKA na konferencji wystąpi dr Małgorzata Kochańska, doktor nauk o bezpieczeństwie, wykładowczyni i ekspertka ds. bezpieczeństwa pracy Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku i Gdyni, mentorka dla wielu inspektorów bhp, autorka wielu publikacji naukowych. Dr Kochańska związana jest z SEKA od 1997 roku, a jej praktyka obejmuje audyty, nadzór i kontrolę warunków pracy. Aktualnie dr Kochańska w SEKA pełni funkcję doradczyni prezesa zarządu. W swoim wystąpieniu dotyczącym czynników psychofizycznych w ocenie ryzyka zawodowego nasza ekspertka skupi się na tematyce dobrostanu pracowników i kultury organizacyjnej.
– Zmiany cywilizacyjne i technologiczne coraz bardziej przeobrażają środowisko pracy. Oprócz zalet związanych choćby z nowymi modelami pracy, praca zdalna i hybrydowa, zmiany niosą też nowe wyzwania dla organizacji – mówi dr Małgorzata Kochańska. – Dlatego coraz ważniejsza staje się troska o dobrostan pracowników i świadome kształtowanie zdrowej i bezpiecznej kultury organizacyjnej. A to oznacza, że firmy powinny wdrożyć nowe procedury, nauczyć się rozpoznawać zagrożenia i skutecznie zarządzać ryzykiem psychospołecznym – podkreśla ekspertka SEKA. – Ocena ryzyka zawodowego dotyczy procesów pracy w celu identyfikacji zagrożeń, czyli stanu środowiska, które może spowodować wypadek lub chorobę. Procesów pracy, pracy a nie stanowiska pracy. Od wielu lat czynnik ludzki dominuje jako przyczyna wypadków przy pracy. Czas przemysłu 4.0. to czas, który może to zmienić, m.in. poprzez automatyzację procesów pracy.
Od nowych metod szkoleniowych po drony i egzoszkielety
Wśród tematów poruszanych przez pozostałych prelegentów będą m.in.: egzoszkielety jako nowoczesne rozwiązania ergonomiczne, wirtualna rzeczywistość, która ma szerokie zastosowanie w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy w branżach o wysokim wskaźniku wypadkowości, w szczególności w górnictwie i budownictwie, a w innych branżach może się przyczyniać do poprawy procesów pracy z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa, efektywności i rentowności ich realizacji; możliwości, jakie stwarzają wykorzystanie dronów i robotów inspekcyjnych w inżynierii bezpieczeństwa, innowacyjne środki ochrony indywidualnej oraz aktywne metody szkoleniowe.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli spotkać się nie tylko na sesjach i panelach naukowych, podczas których zostaną omówione najnowsze osiągnięcia naukowe w obszarze bhp, ale także będą mogli wziąć udział w warsztatach, prowadzonych przez producentów i dostawców najnowocześniejszych rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa pracy. Jeden z warsztatów wprowadzi uczestników w świat sztucznej inteligencji (AI) i jej praktycznego zastosowania w dziedzinie bhp. Podczas konferencji będą również obecni wystawcy prezentujący produkty i rozwiązania dla branży BHP.
Dlaczego warto być na konferencji?
– Konferencja we Wrocławiu w sposób innowacyjny wpisuje się w światową dyskusję na temat wyzwań, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Czy to wyzwanie, czy szansa? I dla kogo? Dla pracownika czy pracodawcy? W czasie konferencji zostaną przedstawione liczne propozycje automatyzacji pracy służb bhp. Należy jednak pamiętać, że każde nowe rozwiązanie staje się czynnikiem zagrożenia – podsumowuje dr Małgorzata Kochańska.
I właśnie o tym, jak zbalansować szanse i wyzwania, które niesie ze sobą dynamiczny postęp technologiczny, będą dyskutować prelegenci i uczestnicy konferencji.
A Agata Janecka dodaje: – Wierzymy, że dla uczestników udział w konferencji będzie inspiracją, a dla niektórych być może nawet mocnym impulsem do tego, by zastosować lepsze rozwiązania z zakresu bhp w swoich organizacjach. Cieszymy się, że będziemy mogli podzielić się naszą wiedzą i wraz z naszymi klientami będziemy mogli uczestniczyć w dążeniu do poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
Organizatorem konferencji „Nowoczesne rozwiązania w BHP” jest Politechnika Wrocławska, Wydział Goeinżynierii, Górnictwa i Geologii, a partnerami Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział we Wrocławiu, SEKA S.A. oraz 4 Help VR. Patronami konferencji są znaczące instytucje państwowe oraz związane ze środowiskiem bhp.
Magazyn.seka.pl objął konferencję patronatem medialnym.
Strona konferencji: https://konferencjabhp.pwr.edu.pl/
Autorka: Anna Witkiewicz, SEKA S.A.
Relacja z konferencji dostępna jest na naszym Facebooku https://bitly.cx/cn1D
5
1
Głos/y
Ocena artykułu