Budowa domu, zakładu pracy, drogi, mostu, szkoły czy placu zabaw. Wszyscy braliśmy albo będziemy brać dział – bezpośrednio bądź pośrednio – w takim procesie – jako inwestor, jako wykonawca, jako pracownik czy użytkownik obiektu. Wykonywanie obiektu budowlanego, jego odbudowa czy rozbudowa to złożony proces, podczas którego może wydarzyć się… wszystko – również to, co najgorsze.
Jak podają statystyki Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2022 roku, liczba poszkodowanych w wypadkach sięgnęła 1581 osób, z czego 21 osób poniosło śmierć – to o dwie osoby więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Oczywiście jest wiele czynników, które wpływają na tego typu statystyki, jednym z nich jest ilość i skala rozpoczętych i prowadzonych projektów budowlanych.
Jak dobrze skoordynowane muszą być działania poszczególnych zespołów, jak doświadczeni muszą być pracownicy, jak restrykcyjnie muszą być przestrzegane procedury… oraz jaką wiedzą, wyobraźnią muszą być obdarzeni specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy, aby przeciwdziałać ryzyku wypadków i ograniczać je w tak złożonym i skomplikowanym procesie?
Na te oraz wiele innych ważkich pytań odpowiedzi szukają zarządzający firmami budowlanymi – wykonawcy oraz organy nadzorcze. Mniejsi wykonawcy skupieni na przepisach i wytycznych instytucji nadzorujących czerpią z nich wskazówki i rozwiązania. Na większych – liderach rynku – spoczywa znacznie poważniejsza odpowiedzialność, a mianowicie dzielenie się z branżą oraz organami nadzorczymi tzw. dobrymi praktykami i rozwiązaniami.
Tworząc aktualny numer magazynu SEKA, współpracowaliśmy z przedstawicielami „Porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie”, przyglądając się procesowi kreowania najlepszych rozwiązań, prowadzeniu szeroko zakrojonych działań promujących bezpieczeństwo na budowach. W rozmowach z ekspertami, specjalistami oraz praktykami od lat działającymi na rynku budowlanym poruszaliśmy tematy współpracy w procesie budowlanym, zarządzaniu ryzykiem, kulturze bhp, środków ochrony bhp oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Połączenie „dobrych” przepisów, zaangażowania instytucji nadzorczych, doświadczenia wykonawców oraz wiedzy ekspertów, naukowców i praktyków buduje kluczową w tej branży „kulturę bezpieczeństwa”. Jesteśmy przekonani, że magazyn SEKA – tym numerem – dołoży małą cegiełkę do jej promocji i upowszechniania, dzięki czemu nasi bliscy i dalsi znajomi, członkowie rodzin, przyjaciele pracujący na budowach… każdego dnia będą bezpiecznie wracać do swoich domów i rodzin.
Życzymy miłej lektury!
Zawartość wydania:
Idea bezpiecznej pracy
rozmowa z Tadeuszem Janem Zającem, byłym Głównym Inspektorem Pracy
Praktyka czyni mistrza
rozmowa z Jakubem Kaczyńskim, Grupa NDI
Budowa się kończy, bezpieczeństwo – NIGDY!
rozmowa z Michałem Wasilewskim, dyrektorem koordynującym projekt Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Pożar na budowach
tekst: mgr inż. Edward Pruski, mgr inż. Tomasz Wiśniewski
Szanuj życie, siebie nie odbudujesz
rozmowa z Jarosławem Leśniewskim, zastępcą Głównego Inspektora Pracy
VR w biznesie. Praktyczne umiejętności w wirtualnej rzeczywistości
Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót Co to takiego?
rozmowa z Jakubem Nowakiem
Inteligentny… materiał
rozmowa z dr. inż. Konradem A. Sodolem, Hydro Building Systems Poland
0
0
Głos/y
Ocena artykułu