Zdobycie kompetencji potrzebnych do pracy w dziale kadr i płac pomaga realnie zmienić drogę zawodową – o czym mogliśmy się przekonać podczas naszej współpracy z Fundacją Aktywizacja.
Pracownicy działu kadr i płac odgrywają w firmach szczególną rolę. Nie ma ich na pierwszej linii frontu, ale ich codzienna, systematyczna praca, obejmująca wiele zróżnicowanych działań, jest niezbędna, żeby pozostali pracownicy mogli się skupić na swoich zadaniach, a firma mogła sprawnie funkcjonować i realizować swoje cele. Gdyby pewnego dnia zabrakło ich w firmach i urzędach, zapanowałby chaos, a pracownicy nie dostaliby pensji. Jednym słowem, dział kadr i płac to solidny filar organizacji, który dba o firmę i wszystkich pracowników. Niedziwne, że jako miejsce pracy przyciąga wiele osób.
Niektórzy od razu wiedzą, że chcą pracować jako specjalista ds. kadr i wynagrodzeń i zaczynają tu pracę tuż po studiach albo specjalistycznych kursach. Ten kierunek zawodowy jest też jednak atrakcyjny dla osób, które myślą o przebranżowieniu i ustabilizowaniu swojego życia zawodowego. Przyciąga osoby zmęczone nieregularnymi godzinami pracy lub prowadzeniem własnej działalności, koniecznością codziennego podróżowania, pracujące w niszowych branżach, w których trudno jest zmienić pracodawcę, czy z innego powodu czujące potrzebę zmiany zawodowej.
Praca w kadrach i płacach może być tu świetnym rozwiązaniem, dając to, co dla wielu osób jest w pracy najważniejsze – poczucie stabilności, a zarazem ciekawe możliwości rozwoju.
Specjaliści ds. kadr i płac są potrzebni w każdej firmie zatrudniającej pracowników, co daje szerokie możliwości stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. A dzięki temu często też możliwość korzystania z takich benefitów jak prywatna opieka medyczna, szkolenia czy dofinansowanie aktywności sportowych.
Do wyboru masz wiele miejsc pracy, ofert dla tych specjalistów nie brakuje. Możesz pracować w działach kadr i HR, kadr i płac, księgowości, w korporacjach i mniejszych firmach, urzędach użyteczności publicznej, placówkach edukacyjnych czy medycznych zarówno państwowych, jak i prywatnych, towarzystwach ubezpieczeniowych, biurach rachunkowych. Możesz też założyć własną działalność i świadczyć samodzielnie usługi dla firm.
Wybierając pracę w tym obszarze, możesz liczyć na stabilne i rosnące wynagrodzenie. W 2023 roku wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynagrodzenia.pl specjaliści ds. kadr i płac najczęściej zarabiali w granicach 4100-4800 zł netto. Powyżej tych kwot płaca rośnie wraz z objęciem stanowisk starszego specjalisty oraz menedżerskich.
Jeśli zależy Ci na regularnym rytmie tygodnia, praca jako specjalista ds. kadr i płac jest również dobrym wyborem. Te działy pracują zazwyczaj w godzinach 8.00-16.00 lub 9.00-17.00, co pozwala planować inne aktywności przed pracą czy po pracy.
Praca w kadrach daje wiele możliwości rozwoju
Zdobycie kompetencji potrzebnych do pracy w kadrach może być początkiem niezwykle ciekawej drogi zawodowej. Po jakimś czasie – zdobywając coraz większe doświadczenie i rozpoznając coraz lepiej swoje talenty – możesz zdecydować, w jakim obszarze chcesz się dalej rozwijać i specjalizować: twardym HR czy miękkim HR.
Twardy HR obejmuje sprawy kadrowe, płacowe i administrację. Są to takie zadania, jak np.: podpisywanie umów, pilnowanie, by wszystkie dokumenty i sprawy formalne były zgodne z prawem, wyliczanie wynagrodzeń, formalności związane z urlopami. Do pracy w nim przygotuje Cię nasz kurs, dając ci możliwość zdobycia uprawnień do pracy jako specjalista ds. kadr i specjalista ds. wynagrodzeń.
Miękki HR z kolei dotyczy dbania o jakość pracy i satysfakcję pracowników. Jego zadania to prowadzenie rekrutacji, szkoleń, tworzenie programów motywacyjnych i rozwojowych, wprowadzanie usprawnień, uczestniczenie w przygotowaniu oceny pracowniczej, wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów. Wybierając tę ścieżkę, możesz zostać np. specjalistą ds. rekrutacji czy szkoleń.
Jak więc widać, zaczynając pracę w kadrach, możesz otworzyć sobie wiele dróg do dalszej specjalizacji. Jeśli interesuje cię ta opcja, warto poszukać pracy w dużych firmach, w których jest więcej możliwości awansu i zmiany stanowiska.
Jakie kompetencje twarde są potrzebne w pracy specjalisty ds. kadr i płac?
Ważna jest znajomość przepisów prawa pracy, Kodeksu pracy, BHP i RODO oraz programu, na którym pracuje się w działach kadr i płac – wszystkich tych rzeczy nauczymy cię podczas naszego kursu. Ponadto standardowo znajomość pakietu MS Office, szczególnie Excela. Liczą się też języki obce, zwłaszcza jeśli myślisz o pracy w korporacjach. Jeśli znasz języki niszowe na polskim rynku: np. czeski, słowacki, węgierski czy języki skandynawskie – może to być Twój atut, otwierający ci drogę do pracy w centrach usług wspólnych, które świadczą serwis na rzecz klientów z różnych krajów.
Jakie predyspozycje do pracy jako specjalista ds. kadr i wynagrodzeń?
Aby dobrze czuć się w danym zawodzie, ważne jest również dopasowanie do tego typu pracy. Zobacz, jakie cechy są potrzebne do pracy w kadrach.
Umiejętności analityczne –bardzo ważne w tej pracy są: zamiłowanie do pracy z dokumentami, cyframi, tabelami, raportami; oraz związane z nimi uporządkowanie, systematyczność, skrupulatność, dociekliwość, terminowość i doprowadzanie spraw do końca. Osoby o takich cechach zapewnią firmom terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań wobec pracowników i urzędów oraz porządek w papierach.
Umiejętności komunikacyjne – nie mniej ważne niż analityczne. Specjaliści ds. kadr i płac często pracują w zespołach, tłumaczą też osobom z innych działów przepisy prawa pracy i rekomendowane przez nich rozwiązania. Dlatego osoby chcące pracować w kadrach powinny umieć jasno przedstawić swoje racje oraz słuchać innych. W tej pracy z pewnością procentuje to, że lubi się ludzi i czerpie się przyjemność z tego, że można im w czymś pomóc.
Bardzo dobra organizacja pracy, własnej i w zespole – działy kadr i płac realizują jednocześnie wiele zadań, dlatego jest to umiejętność na wagę złota, tak samo jak samodzielność i wyznaczanie oraz pilnowanie priorytetów.
Poczucie odpowiedzialności i obowiązkowości – to kolejna cecha, która predestynuje do pracy w kadrach. Ci specjaliści są odpowiedzialni za ważne kwestie, takie jak naliczanie wynagrodzenia pracowników, przygotowywanie dokumentów związanych z zatrudnianiem nowych pracowników i rozwiązywaniem umów o pracę, prowadzeniem akt osobowych, współpracę z US i ZUS czy kierowanie pracowników na badania i szkolenia BHP. Muszą być to zatem osoby obowiązkowe i zdyscyplinowane.
Nastawienie na ciągłe podnoszenie i aktualizowanie wiedzy – jest niezbędne w tej pracy. Osoby pracujące w kadrach muszą doskonale znać Kodeks pracy, prawo pracy, przepisy BHP i RODO. Powinny też na bieżąco śledzić zmiany w przepisach, żeby zapewniać firmie funkcjonowanie w zgodzie z aktualnym prawem. Przyda się w tej pracy też zaciekawienie najnowszymi trendami budowania zaangażowania pracowników czy wprowadzania usprawnień pracy – dzięki czemu można proponować w firmie nowe rozwiązania.
Nigdy nie jest za późno na zdobycie nowych kompetencji!
Odnajdujesz się w tym opisie i myślisz, czemu nie pomyślałaś o pracy w kadrach i wynagrodzeniach wcześniej? Nic straconego. Na zdobycie nowego zawodu i rozpoczęcie nowej drogi zawodowej nigdy nie jest za późno.
Mogliśmy się o tym przekonać między innymi dzięki naszej współpracy z Fundacją Aktywizacja, która wspiera w przygotowaniu i wejściu na rynek pracy osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności. Fundacja działa od 1990 roku i wspierając rocznie kilka tysięcy osób z całego kraju, jest liderem w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu, że Fundacja Aktywizacja szeroko współpracuje z biznesem i sektorem publicznym, przecięły się nasze ścieżki, a wynikiem naszej współpracy jest możliwość uczestniczenia podopiecznych fundacji w naszym kursie „Specjalista ds. kadr i wynagrodzeń”.
Jak się okazało, cieszy się on też największym zainteresowaniem! Do tej pory wybierały go osoby w wieku 21-54 lata, z wykształceniem średnim i wyższym, z czego najwięcej 30-40-latków. – Osoby, które wybierały kurs, chciały podnieść swoje kwalifikacje, nabyć nowe umiejętności lub przebranżowić się – mówi Kamila Kowalczyk, job crafterka z Fundacji Aktywizacja.
Jak się dowiedzieliśmy pod koniec 2023 roku, 10 osób, które wzięły w nim udział, już podjęły pracę na stanowiskach związanych z kadrami i płacami, np. jako asystent ds. księgowości, specjalista administracyjno-biurowy, koordynator ds. umów serwisowych, rejestratorka medyczna, referent, pomocnik administracyjny, jedna osoba jest też na stażu w urzędzie. – Jedną z pań tak zaciekawił temat pracy w kadrach, że po kursie poszła jeszcze na studia związane z kadrami – mówi Kamila Kowalczyk.
Zwraca też uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: – Osoby, które brały lub biorą udział w kursie, są z niego bardzo zadowolone, chwalą trenerkę za prowadzenie i ogrom wiedzy. Większość uważa, że udział w kursie nie tylko bardzo podniósł ich kwalifikacje, ale także że zdobyta wiedza bardzo im się przyda w poszukiwaniu pracy i w życiu codziennym.
Jak widać, dobre kwalifikacje – a nasz kurs zapewnia zaświadczenie z kodem zawodu – plus dobre przygotowanie mogą otwierać drzwi do nowej pracy nawet w sytuacji, gdy może być to trudniejsze. Tym bardziej napędza nas to do działania i organizowania kolejnych edycji kursu.
Jeśli też myślisz o zdobyciu nowych kwalifikacji i zmianie ścieżki kariery, zajrzyj na stronę naszego kursu.
Autorka: Anna Witkiewicz, SEKA S.A.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu