Coraz więcej firm i korporacji decyduje się na stworzenie w biurowej przestrzeni specjalnych stref relaksu. Dlaczego warto urządzać pracownicze chillout roomy i jak się do tego zabrać?
O tym, że zrelaksowany pracownik to dobry pracownik nie trzeba nikogo przekonywać. Stres skutecznie zabija nie tylko naszą kreatywność, le też wydajność. W trosce o prawidłowe, efektywne i satysfakcjonujące funkcjonowanie organizacji warto więc zadbać o minimalizowanie jego szkodliwych skutków. Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów na redukcję napięć i zmęczenia w środowisku pracy jest urządzanie tzw. chillout roomów, czyli biurowych stref relaksu.
Jak urządzić chillout room?
By zapewnić pracownikom komfortowe warunki do odpoczynku, warto przede wszystkich dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby związane z tego rodzaju przestrzenią. To, co sprawdzi się w środowisku informatyków, niekoniecznie musi pomóc w rozładowaniu napięcia kreatywnych twórców reklamy. Zwłaszcza w dużych biurowcach i open space’ach istotne jest wyraźne oddzielenie strefy relaksu od przestrzeni pracy. Jeśli to możliwe warto przeznaczyć na nią osobne pomieszczenie, które pozwoli pracownikom na całkowite odcięcia się od innych bodźców. Nie jest to jednak warunek konieczny. Miejsce relaksu mogą wyznaczać odpowiednio ustawione meble lub kojąca ściana zieleni.
Podstawowym elementem chillout roomu są wszelkiego rodzaju kanapy, fotele, pufy, a nawet hamaki. Jednym słowem wszystko, co pozwala na rozluźnienie mięśni zmęczonych po wielu godzinach spędzonych przed komputerem. Strefa odpoczynku powinna wyróżniać się wśród innych biurowych wnętrz również swoją kolorystyką. Zmiana bodźców wzrokowych pozwala oczom odpocząć od rutynowych czynności, wycisza lub stymuluje umysł. Intensywność barw i oświetlenia warto dopasować do specyfiki zespołu i jego indywidualnych potrzeb.
Popularnym rozwiązaniem jest również wyposażanie pokojów relaksu w różnego rodzaju gry i elementy rozrywkowe, takie jak piłkarzyki czy rzutki. W chillout roomach warszawskich biur firmy Bosch znalazły się stoły bilardowe, z których pracownicy mogą korzystać w czasie przerw. Przestrzenie zaprojektowane przez architektów Fusion Design utrzymane są w pogodnych, kojących barwach, zachęcających do odpoczynku czy spokojnej rozmowy. Zmienne oświetlenie oraz elementy zieleni dodają wnętrzom wyjątkowego klimatu i przytulności.
TEKST: Marta Klimek
0
0
Głos/y
Ocena artykułu