Audyt środowiskowy i obszary działalności organizacji, które warto sprawdzić
Od dłuższego czasu na rynku dostępne są różne usługi doradcze świadczone w formie outsourcingu: bhp, ppoż., IT, księgowy, środowiskowy… Na szczególną uwagę zasługuje eko-outsourcing
Warto z niego skorzystać – nawet w przypadku, gdy zatrudniamy specjalistę zajmującego się tym obszarem działalności – by sprawdzić prawidłowość prowadzenia tematów ochrony środowiska, czyli ich zgodność z obowiązującym prawem. Podstawowe pytanie brzmi: czy istnieją jakieś obszary, które można poprawić, by uniknąć kłopotów podczas kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ)? Spojrzenie specjalisty zewnętrznego jest tu nie do przecenienia, ponieważ jako osoba spoza przedsiębiorstwa dostrzega wszelkie szczegóły, które mogą umknąć w codziennej rutynie.
Kosztowne błędy
W sytuacji kiedy samodzielnie realizujemy zadania ochrony środowiska albo powierzamy je osobie bez specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia w ochronie
środowiska – o kosztowne błędy jeszcze łatwiej. Często spotykaną praktyką jest scedowanie związanych z tym zagadnieniem obowiązków na inspektora bhp bądź księgową. O ile przy prostych zagadnieniach sprawozdawczych (takich jak naliczenie opłat za emisję z kotła gazowego wg stawek ryczałtowych) nie będzie większego problemu, o tyle np. naliczenie opłat za emisję ze spawania może być już większym wyzwaniem, które zostanie pominięte bądź policzone wg wskaźników dedykowanych innej metodzie spawania. Poza tym problemów przysparza różna klasyfikacja związków emitowanych do powietrza w sprawozdaniu opłatowym za korzystanie ze środowiska, przeznaczonym dla urzędu marszałkowskiego i w raporcie do bazy prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Tu potrzebna jest zaawansowana specjalistyczna wiedza, by uniknąć kłopotliwej pomyłki.
Obowiązki
Jeszcze większym wyzwaniem niż przywoływana tu przed chwilą sprawozdawczość jest mnogość obowiązków wynikających z szeroko rozumianego prawa środowiskowego, skupiająca wiele zagadnień z pogranicza gospodarki odpadami, gospodarki chemikaliami, chłodnictwa i wentylacji, gospodarki wodno-ściekowej, prawa budowlanego, zagospodarowania przestrzennego itd.
W sytuacji kiedy samodzielnie realizujemy zadania ochrony środowiska albo powierzamy je osobie bez specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia w ochronie środowiska – o kosztowne błędy jeszcze łatwiej.
Zgodność z prawem całokształtu naszych obowiązków z zakresu ochrony środowiska warto sprawdzić, zamawiając usługę audytu środowiskowego, w ramach którego zostaną sprawdzone wszelkie aspekty środowiskowe naszej działalności. Jest to nieodzowne, zwłaszcza gdy nasza działalność polega na wytwarzaniu produktów lub wiąże się z emisją substancji do atmosfery, powstawaniem ścieków czy odpadów, wprowadzaniem do obrotu produktów z bateriami lub akumulatorami, wprowadzaniem na rynek sprzętu elektrycznego lub elektronicznego. Zaleca się przeprowadzenie audytu środowiskowego nawet w sytuacji, gdy okazjonalnie kupujemy sprzęt elektroniczny poza granicami kraju na potrzeby własnej działalności gospodarczej.
Audyt środowiskowy
Raport z przeprowadzonego audytu środowiskowego zawiera wszelkie aspekty naszej działalności, które mają wpływ na środowisko. Daje również odpowiedź na pytania:
– czy nasza działalność jest w pełni zgodna z obowiązującym prawem ochrony środowiska,
– na które zagadnienia należy zwrócić szczególną uwagę,
– co wymaga poprawy,
– jakie podjąć działania, by prawidłowo spełniać wszystkie wynikające z przepisów obowiązki dotyczące ochrony
środowiska.
Wiedza uzyskana podczas audytu środowiskowego pozwoli ze spokojem podejść do kontroli WIOŚ i zyskać pewność, że nie pominęliśmy żadnego istotnego aspektu środowiskowego naszej działalności.
Jeśli w wyniku audytu środowiskowego dowiemy się, że istotnych niedociągnięć i uchybień jest zbyt dużo, to należy powierzyć nadzór nad zagadnieniami oś specjaliście ochrony środowiska. I tu naprzeciw naszym potrzebom wychodzi eko-oursourcing, oferując usługi nadzoru nad całością zagadnień ochrony środowiska w firmie bądź nad wybranym zakresem – np. gospodarką odpadami.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu