W dniach 2-3 kwietnia odbędzie się II konferencja naukowo-techniczna „Nowoczesne rozwiązania BHP”, której organizatorem jest Politechnika Wrocławska. SEKA S.A., podobnie jak przed rokiem, jest partnerem konferencji. W tym roku wydarzeniu skupiającego naukowców i praktyków z zakresu bhp towarzyszy hasło „Innowacje, człowiek i bezpieczeństwo – Nowoczesne podejście w zarządzaniu BHP„.
Konferencja jest odpowiedzią na obecne wyzwania i dynamikę zmian zachodzących w środowisku pracy. Wszechobecny i przyspieszający z roku na rok postęp technologiczny z jednej strony stanowi duże wsparcie dla pracowników, odciążając ich w wielu pracach oraz zwiększając ich efektywność. Z drugiej strony rodzi on nowe wyzwania, które wymagają uwagi ze strony pracodawców. Tym większej że wśród pracowników rośnie świadomość w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a potrzeba dbania o dobrostan staje się jednym z głównych tematów. Wszystko to powoduje coraz większą potrzebę poszukiwania skutecznych rozwiązań kształtujących bezpieczne warunki pracy. Celem konferencji jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń między nauką i biznesem oraz umożliwienie zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań z zakresu bhp.
Po sukcesie, jaki przed rokiem odniosła pierwsza konferencja „Nowoczesne rozwiązania w BHP”, skupiająca się na dialogu między światem nauki i biznesu, jak odpowiadać na współczesne wyzwania zachodzące w środowisku pracy, w tym roku organizator wydarzenia Politechnika Wrocławska, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, zdecydował się na dwudniową formułę konferencji. – W związku z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników podczas I edycji konferencji poczuliśmy, że kolejna edycja konferencji powinna mieć znacznie większy zasięg. Dwa dni konferencji dają większą przestrzeń na sesje naukowe, warsztaty oraz networking, co pozwala na bardziej dynamiczną wymianę wiedzy i doświadczeń – mówi Paweł Strzałkowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. I dodaje: – Takie rozszerzenie wydarzenia odpowiada na rosnące zapotrzebowanie uczestników na bardziej szczegółowe zagadnienia oraz umożliwia lepsze dopasowanie programu do zróżnicowanych potrzeb odbiorców. Zależy nam na łączeniu nauki oraz praktyki, ponieważ tylko silna współpraca między tymi obszarami pozwala skutecznie tworzyć i wdrażać innowacyjne rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w środowisku pracy.
Małgorzata Kochańska, która na konferencji będzie prelegentką SEKA S.A., doktor nauk o bezpieczeństwie, doradca prezesa SEKA S.A., prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Ochrony Pracy, wykładowczyni i ekspert ds. bezpieczeństwa pracy Uniwersytetu WSB Merito, mentorka dla inspektorów bhp, autorka licznych publikacji naukowych, zauważa: – Przeglądając kalendarz pod kątem wydarzeń związanych z bezpieczeństwem i higiena pracy, nasuwa się konkluzja, że konferencja naukowo-techniczna „Nowoczesne rozwiązania w BHP. Innowacje, człowiek i bezpieczeństwo – Nowoczesne podejście w zarządzaniu BHP” jest oryginalnym, innowacyjnym podejściem do obszaru bezpieczeństwa zdrowia człowieka w środowisku pracy. Istotnym faktem, jest to, że jest już druga edycja, co pozwala na wysunięcie wniosku, że takie wydarzenia są potrzebne zarówno dla świata nauki i przedstawicieli szeroko rozumianego bhp.
Tematyka konferencji w 2025 roku
Jakie tematy czekają na uczestników konferencji w 2025 roku? Referaty, dyskusje oraz warsztaty będą się koncentrować wokół szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy, dając wieloaspektowy obraz bhp i pokazując aktualne potrzeby, wyzwania i kierunki rozwoju. Wśród głównych wątków są:
– najbardziej aktualne rozwiązania w kreowaniu bezpieczeństwa pracy,
– nowoczesne technologie dla poprawy bezpieczeństwa pracy,
– innowacyjne narzędzia poprawiające ergonomię pracy,
– robotyzacja i automatyzacja procesów pracy,
– postęp technologiczny – szansa czy zagrożenie dla człowieka w środowisku pracy,
– aktualne i nowoczesne rozwiązania techniczne i organizacyjne w obszarze bezpieczeństwa pracy,
– przyszłość i wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tematy wystąpień, które zgłosili prelegenci, dadzą impuls do przemyśleń i dyskusji, jak powinna się zmieniać w czasie, wraz z nowymi wyzwaniami, rola i podejście specjalistów bhp oraz czym jest dziś kultura bezpieczeństwa. Będzie można również poznać nowoczesne technologie w edukacji szkolnej z zakresu pierwszej pomocy i BHP czy dowiedzieć się więcej o tym, jak wykorzystywać w szkoleniach bhp wirtualną rzeczywistość, cyfrowe narzędzia do zarządzania bhp w organizacji czy narzędzia symulacyjne oraz diagnostyczne w celu zwiększenia bezpieczeństwa inspektorów.
Sztuczna inteligencja a bezpieczeństwo pracy
Wśród tematów nie zabraknie również żywo aktualnie dyskutowanego wykorzystania sztucznej inteligencji – podczas konferencji uczestnicy będą mogli usłyszeć o jej zastosowaniu w obszarze bezpieczeństwa pracy. Wokół tematu AI koncentruje się również wystąpienie prelegentki SEKA dr Małgorzaty Kochańskiej. Uczestnicy będą mogli wysłuchać jej wystąpienia „Sztuczna inteligencja w środowisku pracy – predykcja i analiza ryzyka zachowań człowieka w procesach pracy. Rola SI w wspieraniu zdrowia, dobrostanu i efektywności pracownika”. Doktor Małgorzata Kochańska przedstawi narzędzia, które mogą wspierać redukcję stresu, optymalizację wydajności czy przewidywać potencjalne zagrożenia, a jednocześnie zwróci uwagę słuchaczy na zagrożenia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz kwestie etyczne i prawne i konieczność znalezienia równowagi między korzyściami a zagrożeniami.
Oprócz tego zaplanowano wystąpienia m.in. na temat innowacyjnych rozwiązań zwiększających ergonomię, zastosowania dronów w celu zwiększenia bezpieczeństwa na budowach, tematy dotyczące odzieży ochronnej, oceny ryzyka czy bezpieczeństwa pożarowego.
Wystąpieniom podczas sesji naukowych będą towarzyszyły również warsztaty oraz panele dyskusyjne. Jedną z sesji naukowych poprowadzi Agata Janecka, dyrektor Oddziału Wrocław SEKA.
Konkurs na najlepsze prace dyplomowe z zakresu bhp
Tegorocznej konferencji towarzyszy konkurs na najlepsze prace dyplomowe z zakresu bhp, które w sposób szczególny przyczyniają się do promowania, rozwoju wiedzy i praktyki w obszarze innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. – Nasze obserwacje wskazują, że obecnie nie są organizowane konkursy dla absolwentów kończących studia w obszarze BHP, które mogłyby docenić ich osiągnięcia naukowe – mówi Paweł Strzałkowski i zauważa: – Są to osoby, które dopiero wchodzą na rynek, a często mają nieszablonowe spojrzenie na aspekty BHP. Chcemy wyróżnić te osoby, zmotywować do dalszego rozwoju w tym obszarze, a także zainspirować innych do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków pracy oraz ochrony zdrowia pracowników.
Dla autorek i autorów trzech najlepszych prac przewidziano nagrody pieniężne, laureaci będą zaproszeni również do zaprezentowania referatu będącego podsumowaniem wyników pracy dyplomowej zgłoszonej do konkursu.
Dlaczego warto być na wrocławskiej konferencji?
Dla Małgorzaty Kochańskiej szczególnym walorem jest spotkanie dwóch światów: – Świata nauki – technologii i ekspertów chroniących życie i zdrowie pracowników przed tą technologią (sic!). Wartością dodaną jest to, że można obszar bezpieczeństwa człowieka w procesie pracy (bhp) „wprowadzić to pojęcie” do nauki. Pojęcie, bowiem bezpieczeństwo jednostki funkcjonuje w naukach o bezpieczeństwie. Do tej pory „bhp” kojarzono z naukami o zdrowiu, socjologii pracy, psychologii pracy czy w naukach inżynierskich (stąd obecność Politechniki Wrocławskiej), wszystkie te zagadnienia mieszczą się w naukach o bezpieczeństwie. I to jest pierwszy powód, dla którego warto uczestniczyć w tym dyskursie. Drugi powód, dla którego warto być na konferencji, to możliwość poznania i przećwiczenia narzędzi wspierających prace pracowników służby bhp. Można poznać ich walory, wziąć udział w dyskusji, czy np. wszechobecna cyfryzacja to dobrodziejstwo, czy zagrożenie dla człowieka – mówi Małgorzata Kochańska.
A Paweł Strzałkowski dodaje: – Zachęcam do udziału w konferencji, ponieważ oferuje ona unikalną okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami i praktykami w zakresie BHP, a także wymiany doświadczeń z ekspertami i praktykami z branży. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w różnorodnych sesjach naukowych oraz warsztatowych, które pozwolą na zdobycie praktycznych umiejętności oraz wiedzy na temat skutecznych narzędzi do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy. To także doskonała okazja do nawiązania kontaktów zawodowych i współpracy z innymi specjalistami w tej dziedzinie.
Partnerami konferencji są SEKA S.A. oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP o/Wrocław.
II Konferencję naukowo-techniczną „Nowoczesne rozwiązania w BHP” objęli swoim patronatem: Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Dozoru Technicznego, Wyższy Urząd Górniczy, Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rektor Politechniki Wrocławskiej, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Medycyny Pracy, Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, Stowarzyszenie Ochrony Pracy.
Sponsorem wydarzenia jest Orlen S.A.
W programie konferencji planowane są referaty przedstawicieli wyżej wymienionych instytucji i organizacji. Podczas konferencji będą także dostępne stoiska informacyjne OIP we Wrocławiu, ZUS i UDT oraz stoiska i warsztaty firm prezentujących najnowsze rozwiązania dla poprawy bezpieczeństwa pracy.
Zapraszamy na stoisko SEKA na pierwszym piętrze. Będzie możliwość poznać nas bliżej i porozmawiać o rozwiązaniach z zakresu bhp.
Rejestracja na wydarzenie oraz szczegółowe informacje o konferencji można znaleźć na stronie internetowej: www.konferencjabhp.pwr.edu.pl
Artykuł powstał w ramach patronatu medialnego nad wydarzeniem magazynu SEKA online.