Tydzień Bezpieczeństwa to w Grupie NDI wydarzenie, do którego przykładamy bardzo dużą wagę. Co roku organizujemy kilkadziesiąt aktywności na budowach i w naszych biurach stacjonarnych.
W tym roku, biorąc pod uwagę charakter realizowanych przez nas projektów i dużą liczbę projektów hydrotechnicznych, jednym z obszarów, na który położyliśmy nacisk, były praktyczne kwestie dotyczące bezpieczeństwa pracy na akwenach wodnych. Staramy się także wykorzystywać najnowocześniejsze możliwości technologiczne – stąd na naszych budowach ćwiczyliśmy m.in. techniki gaśnicze oraz pierwszą pomoc z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Największym zainteresowaniem cieszyły się aktywności skupione wokół działań związanych z praktycznym wykorzystaniem umiejętności takich jak pierwsza pomoc przedmedyczna, ratownictwo wodne, ewakuacja topielca z wody czy szkolenia dla hakowych z wykorzystaniem symulatora żurawia. Przeszkolonych zostało 218 pracowników NDI oraz 667 pracowników firm podwykonawczych współpracujących
z NDI.
Podejmowanie topielca z wody – dlaczego w firmie budowlanej takie kompetencje są istotne i jak przekładają się na codzienne życie?
Podjęcie pracownika z wody jest ważną umiejętnością, jeśli chodzi o kompetencje, które warto rozwijać u pracowników zaangażowanych w realizację zadania zarówno ze strony generalnego wykonawcy, jak i wykonawców robót. Firmy realizujące projekty z zakresu hydrotechniki powinny położyć szczególny nacisk na odpowiednie zabezpieczenie prowadzonych robót – zaczynając od oceny ryzyka, a kończąc na odpowiednim doborze środków ratunkowych. Równie ważne są regularne treningi ich wykorzystania – praktyka czyni mistrza.
Planując prace zlokalizowane w pobliżu lub bezpośrednio na akwenach i ciekach wodnych, należy pamiętać, że woda jako odmienne środowisko niesie ze sobą wiele zagrożeń, wśród których wymienić trzeba przede wszystkim:
– utonięcie,
– hipotermię,
– ryzyko pochwycenia przez ruchome elementy jednostek pływających,
– zgniecenie przez obiekty znajdujące się w wodzie,
– upadek na obiekty znajdujące się w wodzie.
Podjęcie pracownika z wody jest ważną umiejętnością, jeśli chodzi o kompetencje, które warto rozwijać u pracowników zaangażowanych w realizację zadania zarówno ze strony generalnego wykonawcy, jak i wykonawców robót. Firmy realizujące projekty z zakresu hydrotechniki powinny położyć szczególny nacisk na odpowiednie zabezpieczenie prowadzonych robót.
Podstawowym problemem pojawiającym się w sytuacji, kiedy pracownik znajdzie się w wodzie, jest sposób na jego szybką ewakuację. W optymalnych warunkach pracownik jest w stanie samodzielnie dotrzeć do bezpiecznego miejsca. Jednak zmienność warunków powoduje, że niestety nie zawsze jest to możliwe. Już 10-15 min przebywania w wodzie o temperaturze zbliżonej do zera może prowadzić do zagrożenia życia z powodu wychłodzenia. Istotnym ryzykiem jest również uraz pracownika mogący występować podczas upadku do wody, którego wynikiem jest brak możliwości samodzielnego wyjścia na brzeg. Odzież robocza – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – może powodować znaczące ograniczenia ruchu w sytuacji wpadnięcia do wody.
Jak można temu przeciwdziałać? Jak dbać o bezpieczeństwo? O czym należy pamiętać?
Wyposażenie miejsca prowadzenia robót w sprzęt ratowniczy (koła ratunkowe z linką, rzutka, bosak) jest niezbędnym elementem zabezpieczenia prac hydrotechnicznych. Obecność przeszkolonego zespołu ratunkowo-asekuracyjnego podczas prowadzenia prac na otwartych wodach morskich lub wodach szybko płynących jest dodatkowym sposobem na szybkie udzielenie pomocy. Regularne ćwiczenia z użycia podręcznego sprzętu ratowniczego, środków ochrony indywidualnej oraz współpracy z zespołem asekuracyjno-ratowniczym są w stanie znacząco podnieść bezpieczeństwo osób pracujących w pobliżu lub bezpośrednio na różnych akwenach i ciekach wodnych.
Należy pamiętać, że najlepsze środki ochrony indywidualnej, wyposażenie stanowiska pracy w środki ratunkowe, a nawet zespół ratowniczo-asekuracyjny nigdy nie zastąpią dobrego planowania oraz organizacji pracy.
Jakub Kaczyński
Referent ds. bhp Grupa NDI, Przekop Mierzei Wiślanej
0
0
Głos/y
Ocena artykułu