Coraz więcej pracodawców decyduje się na zmianę modelu szkoleń – z tradycyjnych kursów na naukę w wirtualnym świecie. Nowe technologie pozwalają efektywnie zdobywać unikatowe umiejętności przy zachowaniu dużego poziomu bezpieczeństwa i jednoczesnym redukowaniu kosztów. Jak to możliwe?
Technologie dostępne na rynku od dawna pozwalają na szkolenia w wirtualnej rzeczywistości. Standardem są już kursy pierwszej pomocy czy ewakuacji. Z jednej strony jest to oczekiwane urozmaicenie stacjonarnych szkoleń, pozwalające niejako przenieść się w rzeczywistość trudną do zaaranżowania w trakcie zajęć tradycyjnych. Dzięki temu można np. przećwiczyć ewakuację z płonącego budynku czy akcję ratunkową podczas wypadku. Z drugiej strony taka forma nauczania pozwala uczestnikom lepiej wczuć się w tematykę kursu, a przez to skuteczniej przyswajać wiedzę. Prowadzone badania pokazują, że na szkoleniach VR uczestnicy dłużej skupiają swoją uwagę na treści, a wymuszona interakcja sprawia, że zdobywanie nowych informacji i umiejętności trwa nawet cztery razy krócej niż przy szkoleniach tradycyjnych.
Jak wykorzystać VR w biznesie?
Rozwój technologii VR coraz częściej dostrzegają duże firmy. Aktualnie rosnącą popularnością cieszą się szkolenia VR dedykowane i przygotowywane indywidualnie na potrzeby konkretnych branż lub firm. Nie jest już problemem stworzenie skomplikowanych scenariuszy, narzędzi czy konkretnych procedur, których muszą nauczyć się pracownicy. Takie szkolenia mogą zawierać bardzo szczegółowe procedury obecne tylko w konkretnej branży lub przedsiębiorstwie.
Koszt czy inwestycja?
Pomimo wysokich kosztów szkoleń dedykowanych, ich przygotowanie może w znaczącym stopniu zredukować koszty związane ze szkoleniem specjalistycznym pracowników w przyszłości. Bardzo często przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego bezpośrednio w miejscu pracy wymaga np. wstrzymania całej linii produkcyjnej. Innym razem ryzyko popełnienia błędu podczas szkolenia i związane z tym koszty są wręcz trudne do oszacowania. I znowu z pomocą przychodzą rozwiązania w wirtualnej rzeczywistości. Dają one możliwość wiernego odwzorowania środowiska pracy (stanowiska czy nawet całego zakładu), gdzie szkolony pracownik jest nie tylko obserwatorem, ale także aktywnym uczestnikiem, który może zobaczyć na własne oczy skutki źle podejmowanych decyzji. Szkolenia standardowe często prowadzone są według liniowego scenariusza, w związku z tym szkolony pracownik musi poruszać się utartymi ścieżkami, co w wielu przypadkach może uśpić jego późniejszą czujność. Wirtualna rzeczywistość pozwala na symulowanie dowolnych zdarzeń, a nawet wypadków losowych, na które są narażeni pracownicy. Pozwala to w całkowicie bezpieczny sposób sprawdzić, jak pracownicy zachowają się w sytuacji zagrożenia.
Główne zalety szkoleń VR
• Bezpieczeństwo podczas szkolenia
• Większa efektywność i krótszy czas szkolenia
• Optymalizacja kosztów
• Analiza zachowań uczestników
• Wiele scenariuszy szkolenia
• Utrzymany wysoki standard szkoleń
Co więcej, szkolenia VR to także dobry sposób na testowanie kompetencji nowo przyjmowanych pracowników. Z jednej strony pozwolą sprawdzić rzeczywiste umiejętności kandydatów, a z drugiej – ich sposób myślenia i postępowania w nietypowych sytuacjach. Może to w znaczący sposób zwiększyć efektywność i przyspieszyć proces rekrutacji, a w efekcie zoptymalizować koszty zatrudnienia.
To dopiero początek
W raporcie Virtual Reality In Education Global Market 2022 możemy przeczytać, że globalny rynek edukacji w wirtualnej rzeczywistości był wart 6,37 mld dolarów w 2021 roku i wzrośnie do 8,66 mld dolarów w 2022 roku. Szacunki na 2026 rok mówią już o wartości… 32,92 mld dolarów. To pokazuje, jaki potencjał i możliwości rozwoju prezentuje ten obszar szkoleń. Tempo zmian w branży sprawia, że już teraz nie można przechodzić obojętnie obok dostępnych rozwiązań.
Tekst: Jacek Baj
0
0
Głos/y
Ocena artykułu