Zachowanie przejrzystych zasad wynagrodzeń, a także czytelna i uczciwa polityka premiowania to gwarancja zaangażowania każdego pracownika w sukces organizacji. W jaki sposób pogodzić złożoność systemu podatkowego z oczekiwaniami pracowników oraz optymalizacją kosztów firmy? To wyzwania, o których opowiada Iwona Nowak-Przybylska, ekspertka ds. zarządzania finansami.
Przejrzyste zasady wyliczania wynagrodzenia a poczucie bezpieczeństwa pracownika i efektywna praca
Obecnie obowiązujący system podatkowy wraz ze swoimi zawiłościami sprawia trudności w wyliczaniu wynagrodzeń nie tylko pracownikom działów kadr i płac, ale również wysoko wykwalifikowanym osobom, które na co dzień zajmują się zarządzaniem finansami firm czy też doradztwem w zakresie optymalizacji kosztów pracy. Niejasne przepisy, skomplikowane algorytmy oraz krótki czas na wdrożenie zmian – to wszystko przekłada się na wielkość kosztów, z jakimi muszą zmierzyć się pracodawcy. Z jednej strony muszą realizować politykę fiskalną państwa, z drugiej – muszą sprostać oczekiwaniom pracowników, a z trzeciej – muszą poradzić sobie z optymalizacją kosztów firmy.
Zachowanie przejrzystych zasad w strukturze wynagrodzeń pozwala wywołać u pracowników poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Niestety obecne zawirowania, jakie możemy obserwować w zakresie zmian ustawowych, nie budują dobrych relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcami.
Rosnąca świadomość pracowników w zakresie elementów składowych wynagrodzeń powoduje, że każdy z nich już przy zatrudnieniu chce znać nie tylko wartość swojego wynagrodzenia netto, czyli tzw. „kwoty na rękę”, ale także chce otrzymać od przyszłego pracodawcy informację, jakie składniki będą wchodziły w skład jego wynagrodzenia, ile będzie pobranych danin publiczno-prawnych – składek ZUS czy podatków.
Także zatrudnieni już pracownicy oczekują od pracodawców pełnej rekompensaty utraconych wartości wynagrodzeń po tym, jak został wprowadzony nowy system podatkowy. Tak gwałtowne i częste zmiany w zasadach naliczania wynagrodzeń nie zostawiają żadnego pola manewru dla pracodawców, którzy borykają się również z problemami organizacyjnymi, choćby takimi jak przystosowanie systemów informatycznych do coraz nowszych wymagań ustawowych. Dynamika tych zmian wprowadza pewnego rodzaju frustracje z obu stron, tj. zarówno u pracowników, jak i u pracodawców, co niewątpliwie może się przekładać i w dalszej perspektywie czasu przełoży się na efektywność pracowników. Aby sytuacja choć w części wróciła do normy, niezbędna jest ingerencja państwa i doprowadzenie naszego systemu podatkowego do stabilnego poziomu.
Premie i dodatki – zagrożenie dla efektywności czy wręcz przeciwnie
Premie i niektóre dodatki jako składniki fakultatywne wynagrodzeń powinny odzwierciedlać cel ich wprowadzania oraz przemawiać za efektami, jakie za pomocą tych instrumentów chce osiągnąć firma.
Niejasne przepisy, skomplikowane algorytmy oraz krótki czas na wdrożenie zmian – to wszystko przekłada się na wielkość kosztów, z jakimi muszą zmierzyć się pracodawcy.
Premie uznaniowe, czasami nazywane nagrodami, nie wymagają doprecyzowania zasad ich przyznawania. Tu kluczowa będzie swoboda pracodawcy w decydowaniu o wysokości oraz częstotliwości przyznawania tej premii pracownikom, jednakże trudno znaleźć w tym przypadku czynnik motywujący.
Premie regulaminowe, których zasady przyznawania oraz naliczania powinny być jasno sprecyzowane dla pracowników, są niewątpliwie czynnikami wzmacniającymi zaangażowanie, jak również mogą mieć duży wpływ na efektywność pracy. Niezbędnym elementem, aby to osiągnąć, jest zbudowanie skutecznego – dostosowanego do aktualnych potrzeb i wymogów firmy – systemu premiowania.
Do budowy efektywnego systemu premiowego niezbędne są dwa elementy:
– przemyślana i mierzalna strategia,
– zaangażowanie i zachowanie wszystkich pracowników.
Te dwa elementy sprawiają, że dobre wyniki firmy nierozerwalnie łączą się z sukcesem każdego pracownika. Przyjęta strategia staje się codzienną sprawą wszystkich, nie tylko liderów czy osób zarządzających. Aby była skutecznie wprowadzona w życie, należy konsekwentnie realizować cele oraz angażować pracowników.
Sposobem na skuteczne zachęcenie ich do podjęcia większego wysiłku, co w konsekwencji przełoży się na efektywne działanie w ramach realizacji zamierzonych celów, jest dokładne powiadomienie, na jaką premię mogą liczyć i od czego zależy jej wysokość. Mówimy tu nie tylko o informacji o premii rzeczywistej, czyli tej, którą pracownik już wypracował, ale również o premii prognozowanej, czyli takiej, jaką może otrzymać w nadchodzących miesiącach, jeżeli osiągnie sukces.
Tekst: Iwona Nowak-Przybylska
0
0
Głos/y
Ocena artykułu