Odpowiedzialność organizacji to przede wszystkim myślenie o człowieku, którego dobrostan i fachowość przekłada się bezpośrednio na podejmowane decyzje – również te ekologiczne. Wyedukowani, świadomi swojego oddziaływania i wpływu na otoczenie pracownicy zdecydowanie częściej są skłonni podejmować wysiłek – wspierania społeczności lokalnych, dbania o środowisko naturalne oraz inwestowania w zrównoważone technologie i rozwiązania organizacyjne.
Efektem otwartości przedsiębiorców oraz ich pracowników są między innymi inwestycje w odnawialne źródła energii, elektromobilność czy zrównoważoną produkcję aż po „zielony” HR. Szeroko pojęte „zrównoważone działania” to nie tylko oszczędności, ale również część strategii rozwoju organizacji i budowania przewagi konkurencyjnej – ekonomicznej oraz wizerunkowej.
W aktualnym numerze magazynu SEKA poruszamy zagadnienia związane z kształceniem specjalistów, którzy dzięki odpowiednim szkoleniom, certyfikatom i uprawnieniom stają się podstawą dla bezpiecznego i rzetelnego wykonywania oraz eksploatacji projektów OZE, tych związanych z elektromobilnością, jak i dotyczących na pozór niewinnych aktywności proekologicznych, takich jak np. sprzątanie lasu. Fachowość kadry jest kluczowa na każdym etapie działań eko, poczynając od tych miękkich, a skończywszy na inwestycjach takich jak instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, stacje ładowania itp. Gwarantuje ona bowiem trwałość, funkcjonalność, efektywność, a tym samym pożądany efekt ekologiczny. Świadomi i wykształceni pracownicy zapewnią skuteczne przeciwdziałanie nadużyciom – np. greenwashingowi czy tworzeniu nieefektywnych, a nawet niebezpiecznych instalacji – w tak zwanej zielonej transformacji.
Duże wyzwanie stoi zatem przed działami HR, które w swojej działalności powinny skupiać się na budowaniu i rozwijaniu zespołów rozumiejących i akceptujących potrzebę ekologicznej zmiany, ale również potrafiących sprawdzać i egzekwować proekologiczne działania. Szkolenia twarde i miękkie, specjalistyczne uwzględniające „zielone podejście”, programy wspierające proekologiczne pasje i zainteresowania pracowników, promocja zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej połączonej z prośrodowiskowym wolontariatem – to dzisiaj droga do spójnej, bezpiecznej i efektywnej zielonej transformacji.
Zawartość wydania:
Opłacalne OZE!
PIOTR BELOWSKI PROJECT MANAGER SOON ENERGY
Jak zostać specjalistą?
AGNIESZKA KĘPKA – KIEROWNIK DZIAŁU SZKOLEŃ SEKA S.A.
Decyzje środowiskowe. Panele fotowoltaiczne.
ALEKSANDER FLOREK – ZASTĘPCA DYREKTORA DZIAŁU HANDLOWEGO DS. OCHRONY
Greenwashing
ANETA STAWICKA – KIEROWNIK DS. KOMUNIKACJI I EDUKACJI REKOPOL
Warsztat samochodowy. Auta elektryczne.
WOJCIECH KOPACZ MANAGER PROJEKTU BIO SERVICE
Sprzątanie lasu. Wolontariat pracowniczy.
MAREK MASZEWSKI DYREKTOR DZIAŁU NADZORU SEKA S.A.
Dietetyk w firmie
AGNIESZKA CZARNIECKA PSYCHODIETETYK
Prawo pracy
ROBERT MALISZEWSKI – DYREKTOR DZIAŁU PRAWNEGO SEKA S.A.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu