Niskie temperatury występujące podczas pracy mogą stanowić poważne utrudnienie lub nawet ryzyko utraty zdrowia przez pracowników. W związku z tym podczas występowania niskich temperatur na pracodawcach ciążą pewne obowiązki, które mają przeciwdziałać ich negatywnym skutkom. Podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Minimalna temperatura pracy
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy nie niższą niż 14°C dla pomieszczeń gdzie wykonywana jest praca fizyczna, chyba, że z przyczyn technologicznych nie można zapewnić takiej temperatury (np. chłodnie). W pomieszczeniach gdzie pracownicy wykonują lekką pracę fizyczną lub wykonywana jest praca biurowa temperatura nie może być niższa niż 18°C.
W przypadku pracy wykonywanej na zewnątrz pomieszczeń, stanowiska pracy powinny być zorganizowane w ten sposób, aby każdy pracownik był chroniony przed warunkami atmosferycznymi – zwłaszcza opadami, niską temperaturą, czy silnym wiatrem. Pracodawca musi zapewnić wszystkim pracującym na otwartej przestrzeni pomieszczenie do ogrzania się, które będzie chroniło przed opadami, niską temperaturą i pozwalało zjeść ciepły posiłek. Takie pomieszczenie powinno znajdować się w pobliżu miejsca pracy. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 16°C. Jeśli ze względów technicznych nie można zorganizować takiego pomieszczenia, pracodawca jest zobowiązany do udostępnienia w pobliżu stanowiska pracy odpowiedniego źródła ciepła (np. koksownika).
Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych (w okresie zimowym) powinni mieć zapewnione przez pracodawcę, bezpłatne posiłki i napoje o ile jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rodzaj i temperatura posiłków i napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywanej pracy. Takie posiłki przysługują pracownikom, których wydatek energetyczny przy pracy w ciągu zmiany wynosi powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet. Przepisy nie warunkują wydawania posiłków regeneracyjnych poza okresem zimowym. Niezależnie od wydatku energetycznego, gdy temperatura spadnie poniżej 10°C należy wydawać pracownikom ciepłe napoje.
Praca w niskich temperaturach jest bardzo obciążająca dla organizmu człowieka, dlatego należy pamiętać o umożliwianiu pracownikom częstszych przerw w pracy zaliczając je do czasu pracy. Jest to kluczowe dla regeneracji pracowników i ich efektywnej pracy. Ważnym aspektem jest również dostosowanie odpowiedniej odzieży roboczej do warunków atmosferycznych. Ochrona pracowników przed zachorowaniem oznacza zmniejszenie poziomu absencji.
0
0
Głos/y
Ocena artykułu